Wybieramy słuchawki studyjne do 500 zł

Zdarzyło się wam przeszukiwać internet przez kilkanaście godzin, a może nawet dni w poszukiwaniu idealnego sprzętu? Sam zazwyczaj łapię się na tym, że zanim coś kupię, to sprawdzam wszystkie możliwości, a na końcu i tak wracam na start i mam jeszcze większy mętlik w głowie. Obecnie rynek zalany jest sprzętem przeróżnej maści, a opinie w internecie są zazwyczaj nic niewarte. Dlatego sukcesywnie przedstawiam wam listę sprzętu godnego uwagi, tym razem słuchawki.

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego taki przedział cenowy. Odpowiedź jest prosta – w tej cenie można kupić pierwsze profesjonalnie brzmiące słuchawki studyjne. Nazywam to wstępem, pierwszą bramą do profesjonalnego świata. Nie ma co się oszukiwać, że słuchawki poniżej 300 zł to klasowy sprzęt. Budżet 400-500 zł zapewni wam dobry punkt startowy. W zestawieniu znalazły się najpopularniejsze i najbardziej cenione słuchawki. Nie boje się użyć stwierdzenia, że są to klasyki w swoim gatunku. Teraz macie je na tacy i to od was zależy, które wybierzecie.

AKG K271 MKII

akg-k271

Dobrze zaprojektowane zamknięte słuchawki. Sprawdzą się zarówno podczas nagrywania, jak i miksowania. Jakość wykonania stoi na dobrym poziomie. Chociaż niektórzy narzekają, że są niewygodne, szczególnie osoby z większą głową. Oferują bardzo neutralne i płynne brzmienie z dobrze zbalansowanym basem, co jest rzadkością w tej klasy słuchawkach. Dzięki swojej konstrukcji bardzo dobre izolują od otoczenia.

Sprawdź cenę AKG K 271 MK II

AKG K612 PRO

Słuchawki o konstrukcji półotwartej. Bas nie schodzi ekstremalnie nisko ale jest na tyle dokładny, że można poczuć jego moc podczas miksu. Wysokie częstotliwości sprawiają wrażenie wyważonych, każdy detal w tym zakresie słychać z niezwykłą precyzją. Charakteryzują się szeroką sceną i głębią.

Sprawdź cenę AKG K612 PRO

Audio Technica ATH-M40X

audio-technica-mx40

Nie generują tak szerokiej sceny stereo jak AKG, ale w kwestii zrównoważonego brzmienia nie mają sobie równych w swoim przedziale cenowym. Wszystkie pasma grają bardzo równo, co okazuje się bardzo przydatne podczas miksowania. Bas jest zbity i dynamiczny, jednak brakuje mu trochę precyzji. Średnica może wydawać się lekko wycofana, ale na całe szczęście wyraźnie słuchać w niej detale, przez co nie przytłacza swoją wyrazistością. Wysokie tony są bardzo fajnie opanowane ani nie kują w uszy, ani nie są przymulone, co daje bardzo precyzyjne i klarowne brzmienie.

Sprawdź cenę Audio Technica ATH-M40X

Audio Technica ATH50MX

Te słuchawki mogą być świetnym rozwiązaniem dla DJ’ów z racji tego, że kopuły słuchawek umożliwiają ruch w każdą stronę. Dlatego odsłuch tylko z jedną słuchawką jest naprawdę wygodny. Bas jest mocny i dobrze słyszalny, nawet skory byłby do uznania go za lekko podkolorowany. Wysokie częstotliwości są wyraźnie słyszalne, co skutkuje jasnym brzmieniem. Wokale bardzo klarowne i „bliskie” ucha. Obraz stereo i przestrzeń jak na tej klasy słuchawki mogłaby być większa i dokładniejsza, ale nie jest źle.

Sprawdź cenę Audio Technica ATH50MX

SONY MDR 7506

sony-mdr7506

Przez długi czas lekceważyłem Sony w kategorii producentów sprzętu do zastosowań studyjnych, jednak w przypadku tego modelu jest inaczej. Brzmienie tych słuchawek spodobało mi się już po pierwszym odsłuchu. Ich popularność wśród muzyków zupełnie mnie nie dziwi, bo charakteryzują się niezwykle równym brzmieniem we wszystkich pasmach. Żadne z pasm nie jest faworyzowane, co jest dużą zaletą. Świetnie radzą sobie z każdym gatunkiem muzycznym.

Sprawdź cenę Sony MDR 7506

Beyerdynamic DT 770/990 PRO

beyerdynamic-dt770

Jedne z najpopularniejszych słuchawek na rynku, można je znaleźć w wielu studiach na całym świecie. Zestawiłem je w jednym punkcie, bo wiele osób swój wybór opiera na tych dwóch modelach. Mimo że różnią się od siebie konstrukcją (770 – zamknięte, 990 – otwarte), to są to słuchawki podobnej klasy. Z racji różnić w budowie, te modele mają inne brzmienie i przeznaczenie. DT 770 używa się do rejestracji, a DT 990 do miksu. Pierwsze mają bardziej zbasowane i podkoloryzowane brzmienie. Drugie charakteryzują się bardziej selektywnym i klarownym brzmieniem. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który model jest lepszy, jedne i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Jednak pewne jest to, że są to bardzo dobre słuchawki, standard studyjny na całym świecie.

Sprawdź cenę DT990 PRO i DT770 PRO

Zobacz też: