Wybieramy słuchawki studyjne do 1000 zł

Podczas wyboru słuchawek zdecydowanie bardziej należy kierować się osobistymi preferencjami niż przy monitorach studyjnych. A to dlatego, że nie tylko brzmienie musi nam odpowiadać, słuchawki studyjne muszą też być wygodne i pasować do naszej głowy. Także warto skupić się na tym bardziej i przetestować kilka modeli, bo nie ma nic gorszego niż ból uszu po 30 minutach pracy. Mało tego nie raz słuchawki są tworzone z myślą o konkretnych zastosowaniach. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie kilku par, jednak budżet zazwyczaj nas ogranicza. W tym zestawieniu znajdziecie słuchawki, które najlepiej spisują się podczas produkcji muzyki.

Przedział cenowy 500 – 1000 zł, to idealny punkt do szukania profesjonalnie brzmiących słuchawek (tutaj słuchawki do 500 zł).

AKG K 271 MK II

akg-k271

Dobrze zaprojektowane zamknięte słuchawki. Sprawdzą się zarówno podczas nagrywania, jak i miksowania. Jakość wykonania stoi na dobrym poziomie. Chociaż niektórzy narzekają, że są niewygodne, szczególnie osoby z większą głową. Oferują bardzo neutralne i płynne brzmienie z dobrze zbalansowanym basem, co jest rzadkością w tej klasy słuchawkach. Dzięki swojej konstrukcji bardzo dobre izolują od otoczenia.

Cena: ok. 600 zł

Beyerdynamic DT 770/990 PRO

beyerdynamic-dt770

Jedne z najpopularniejszych słuchawek na rynku, można je znaleźć w wielu studiach na całym świecie. Zestawiłem je w jednym punkcie, bo wiele osób swój wybór opiera na tych dwóch modelach. Mimo że różnią się od siebie konstrukcją (770 – zamknięte, 990 – otwarte), to są to słuchawki podobnej klasy. Z racji różnić w budowie, te modele mają inne brzmienie i przeznaczenie. DT 770 używa się do rejestracji, a DT 990 do miksu. Pierwsze mają bardziej zbasowane i podkoloryzowane brzmienie. Drugie charakteryzują się bardziej selektywnym i klarownym brzmieniem. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który model jest lepszy, jedne i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Jednak pewne jest to, że są to bardzo dobre słuchawki, standard studyjny na całym świecie.

Cena: ok. 600 zł

Beyerdynamic DT 880 PRO

dt-880

Cechują się charakterystycznym typem konstrukcji określanym jako półotwarty. Jest to coś pomiędzy otwartą i zamkniętą konstrukcją. Słuchawki zachwycają swoją wygodą, poduszki są wystarczająco duże i miękkie, a siła nacisku pałąka jest nieźle dopasowana. W kwestii brzmienia od razu zwróciłem uwagę na separację dźwięków. Śmiało można powiedzieć, że 880 wprowadzają w inny wymiar muzyczny. Obraz stereo i głębia stoi na wysokim poziomie. Jednak pewne problemy napotykamy, gdy skupiamy się na basie. Nie zawsze brzmi on wystarczająco dynamicznie. Dlatego twórcy muzyki elektronicznej mogą być niezadowoleni z tych słuchawek. W każdym innym wypadku są warte grzechu.

Cena: ok. 800 zł

Focal Spirit Professional

focal-professional

Słuchawki, które sporo namieszały na rynku. Szybko zadomowiły się w wielu studiach. Nic dziwnego, bo charakteryzują się bardzo precyzyjnym, równym i dynamicznym brzmieniem. Wydaje mi się, że wszystkie pasma są idealnie zbalansowane, dzięki czemu wyłapanie wszelkich niuansów brzmieniowych staje się zdecydowanie prostsze. Gdy raz założysz na głowę Focale, to nie będziesz chciał ich zdejmować, miód dla uszu. Bardzo wygodne i świetnie brzmiące słuchawki, czego chcieć więcej? Sam korzystam z nich na co dzień i cały czas jestem pod wrażeniem ich brzmienia. Spokojnie mogłyby kosztować 2 razy więcej i nikt by się nie obraził.

Cena: ok. 900 zł

Sennheiser HD25 1-II

sennheiser-hd25

Stwierdzam, że te słuchawki to 2 w 1. Sprawdzają się zarówno podczas produkcji muzyki, jak i grania na żywo. Niewielkie wymiary i ruchoma konstrukcja nauszników wpływa na ich mobilność. Zadziwiające jest to, że mimo niewielkich rozmiarów dobrze izolują dźwięk od otoczenia. Może nie są to idealne słuchawki do miksowania, ale podczas produkcji nie zawiodą. Charakteryzują się głośnym i mocnym brzmieniem, lekko przekoloryzowanym w wyższych pasmach. Na minus zasługuje przeciętny odwzorowanie obrazu stereo.

Cena: ok. 700 zł


Sam postawiłem na Focale, ich brzmienie powaliło mnie od pierwszej chwili, dosłownie zakochałem się w nich. Na drugim miejscu stawiam Beyerdynamic DT 990, w tym wypadku otwarta konstrukcja sprawdza się lepiej, dźwięk sprawia wrażenie lekkości i przestrzeni. A wy, z jakich słuchawek korzystacie?