Wybieramy słuchawki studyjne do 500 zł

Zdarzyło się wam przeszukiwać internet przez kilkanaście godzin, a może nawet dni w poszukiwaniu idealnego sprzętu? Sam zazwyczaj łapię się na tym, że zanim coś kupię, to sprawdzam wszystkie możliwości, a na końcu i tak wracam na start i mam jeszcze większy mętlik w głowie. Obecnie rynek zalany jest sprzętem przeróżnej maści, a opinie w internecie są zazwyczaj nic niewarte. Dlatego sukcesywnie przedstawiam wam listę sprzętu godnego uwagi, tym razem słuchawki.

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego taki przedział cenowy. Odpowiedź jest prosta – w tej cenie można kupić pierwsze profesjonalnie brzmiące słuchawki studyjne. Nazywam to wstępem, pierwszą bramą do profesjonalnego świata. Nie ma co się oszukiwać, że słuchawki poniżej 300 zł to klasowy sprzęt. Budżet 400-500 zł zapewni wam dobry punkt startowy. W zestawieniu znalazły się najpopularniejsze i najbardziej cenione słuchawki. Nie boje się użyć stwierdzenia, że są to klasyki w swoim gatunku. Teraz macie je na tacy i to od was zależy, które wybierzecie.

AKG K240 MK II

akg-k240

Nie należy się po nich spodziewać dużej izolacji dźwięków z zewnątrz, w końcu są to słuchawki półotwarte. Jednak to nie przekreśla ich do zastosowań studyjnych, wręcz przeciwnie. Charakteryzują się bardzo przestrzennym brzmieniem, przez co bardzo dobrze można w nich usłyszeć wszelkie niuanse związane z obrazem stereo. Może mają minimalnie przekoloryzowany środkowy bas, ale niektórzy mogą uznać to za zaletę, szczególnie osoby zajmujące się muzyką elektroniczną.  Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie – AKG zdążyło nas do tego przyzwyczaić.

Cena: ok. 500zł

Audio Technica ATH-M40X

audio-technica-mx40

Nie generują tak szerokiej sceny stereo jak AKG, ale w kwestii zrównoważonego brzmienia nie mają sobie równych w swoim przedziale cenowym. Wszystkie pasma grają bardzo równo, co okazuje się bardzo przydatne podczas miksowania. Bas jest zbity i dynamiczny, jednak brakuje mu trochę precyzji. Średnica może wydawać się lekko wycofana, ale na całe szczęście wyraźnie słuchać w niej detale, przez co nie przytłacza swoją wyrazistością. Wysokie tony są bardzo fajnie opanowane ani nie kują w uszy, ani nie są przymulone, co daje bardzo precyzyjne i klarowne brzmienie.

Cena: ok 400zł

Sennheiser HD 280 Pro

sennheiser-hd280-pro

Bardzo popularny i ceniony model zamkniętych słuchawek. Dzięki swojej konstrukcji bardzo dobrze eliminują szumy i dźwięki z otoczenia i wygodnie leżą na głowie. Sprawiają wrażenie bardzo solidnego i profesjonalnego sprzętu, który świetnie sprawdza się podczas produkcji muzyki. Charakteryzują się bardzo dynamicznym i żywym brzmieniem. Zakresy częstotliwości są wyrównane, co daje płynne brzmienie bez uwypuklania żadnego z zakresów.

Cena: ok. 470zł

Shure SRH440

shure-srh440

Charakteryzują się bardzo jasnym i precyzyjnym brzmieniem. Wysokie tony są lekko przekolorowane, co nie każdemu może się spodobać. Mimo to brzmienie basu jest bardzo dynamiczne i dobrze wyważone, niczego mu nie brakuje. Można trochę ponarzekać na stereofonię, nie jest tak szeroka jak w reszcie prezentowanych modeli, ale w tej cenie nie znajdziecie nic lepszego.

Cena: ok. 360zł

SONY MDR 7506

sony-mdr7506

Przez długi czas lekceważyłem Sony w kategorii producentów sprzętu do zastosowań studyjnych, jednak w przypadku tego modelu jest inaczej. Brzmienie tych słuchawek spodobało mi się już po pierwszym odsłuchu. Ich popularność wśród muzyków zupełnie mnie nie dziwi, bo charakteryzują się niezwykle równym brzmieniem we wszystkich pasmach. Żadne z pasm nie jest faworyzowane, co jest dużą zaletą. Świetnie radzą sobie z każdym gatunkiem muzycznym.

Cena: ok. 480zł

[divider style=”thin” title=”” text_align=””]

Dobrze pamiętam jak, przesiadłem się ze swoich pierwszych słuchawek (kosztowały ok. 150 zł) na Sennheisery HD 280. Przeskok był tak ogromny, że początkowo nie mogłem w to uwierzyć. Byłem przekonany, że droższe słuchawki będą różniły się tylko detalami, których i tak pewnie nie wychwycę. Dlatego, jeżeli lubicie pracować na słuchawkach, to nie żałujcie na nie pieniędzy, bo różnice w brzmieniu są ogromne.

Które słuchawki są najlepsze?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, które z nich są najlepsze, bo każde z nich charakteryzują się innym brzmieniem i mają inne zalety. Moim faworytem są Sennheisery, najbardziej podoba mi się ich brzmienie. Bardzo cenie sobie tez słuchawki Sony. A czy to będzie najlepszy wybór dla ciebie? Tego nie wiem. Długo myślałem nad tą listą i nie byłem w stanie znaleźć większej ilości dobrych modeli, dodalibyście coś?