Najlepsze darmowe symulacje wzmacniaczy gitarowych

Podczas testów przypomniały mi się czasy, gdy sam poświęcałem dużo czasu na granie na gitarze, wtedy nie było, aż tak dużej ilość wtyczek. Jak już były to średniej jakości, a zakup sprzętowych urządzeń wiązał się z wydaniem sporej sumy pieniędzy. Obecnie pojawia się co raz więcej rozwiązań wirtualnych emulacji i radzą one sobie coraz lepiej. Oczywiście w pełni nie zastąpiły on sprzętowych urządzeń, ale powoli je wypierają. Na pewno przyczynia się do tego niższa cena i łatwiejsza dostępność i nie można zapominać o tym, że możemy pomieścić to wszytko na dysku komputer. Sprzętowe odpowiedniki zajmują sporo miejsca.

Każdy gitarzysta poszukuje różnych brzmień. Najlepiej, żeby koszty były jak najniższe, dlatego w tym zestawieniu znajdziecie kilka pozycji, które ułatwią Wam poszukiwania. Wymieniłem kilka większych pakietów i pojedynczych wtyczek, które przydadzą się każdemu gitarzyście i nie tylko. Chyba nikomu nie muszę mówić, że przez wzmacniacz gitarowy można przepuścić dosłownie wszystko, tylko z umiarem. Zapraszam do testów.

Jeżeli Twoim zdaniem, przegapiłem jakąś godną uwagi darmową wtyczkę, napisz o tym w komentarzach, razem rozbudujemy tę listę.

AcmeBarGig Plugins (Windows)

Kolekcja przeróżnych wzmacniaczy gitarowych i nie tylko. Znajdziecie tutaj pełen narzędzi dla gitarzystów. W zestawie można doszukać się symulacji klasycznych wzmacniaczy z lekkim przesterem. Nie zabrakło też pakietu dla fanów mocnego brzmienia z potężnymi riffami. Najbardziej spodobały mi się wtyczki – Shread i Dick Head.

AmplifikationLite

Wtyczka stworzona przez Kaussa, pozwala na uzykanie realistycznego brzmienia gitar. Daje możliwość korzystania z odpowiedzi impulsowych.

AmpliTube 3 Free

Darmowa wersja AmpliTube 3 od IK Multimedia, jednego z lepszych narzędzi dla gitarzystów. Jest to bardzo okrojona wersja, posiadająca 24 narzędzia na starcie, jednak są to wysokiej klasy efekty, które dają wiele frajdy dla gitarzystów i nie tylko. Jeżeli to Ci nie wystarczy, to śmiało możesz skorzystać z Custom Shop, w którym dokupisz kolejne wtyczki (przed zakupem można je testować). Warto przetestować ten program, ponieważ oferuje on naprawdę duże możliwości, a za niewielkie pieniądze można zbudować naprawdę solidną kolekcję narzędzi. Kiedyś gitarzyści mogli tylko o czymś takim pomarzyć.

Guitar Rig 5 Player

Okrojona wersja Guitar Rig 5 – najpopularniejszego narzędzia dla gitarzystów. W darmowej wersji znajdziemy całkiem sporą ilość podstawowych efektów i narzędzi, które urozmaicą każdą ścieżkę, nie tylko gitary. W zestawie nie zabrakło korektorów, kompresora, limitera, bramki szumów, emulacji wzmacniacza – wszystko to można wykorzystać na przeróżnych ścieżkach. Powoduje to, że jest to bardzo wszechstronne narzędzie i w dodatku darmowe. Oczywiście znacznie odbiega możliwościami od płatnej wersji, ale i tak jest dobrze. Guitar Rig 5 Pro to jedna z moich ulubionych wtyczek, warto rozważyć zakup pełnej wersji.

Ignite Ampd Plugins

Kolejny pakiet wzmacniaczy gitarowych. W pakiecie znajduje się 7 wtyczek, każda z nich charakteryzuje się innym brzmieniem i zastosowaniem. Znajdziemy tutaj symulacje wzmacniacza gitary basowej (SHB-1). Swoją drogę nadaje on naprawdę fajnego brzmienia dla basu, nawet dla syntetycznego. Uwagę warto zwrócić na emulację analogowego korektora (PTEq-1a), jednak największe wrażenie wywarła na mnie wtyczka The Anvil – świetna do nadawania brzmienia typu clean.

LePou Plugins

Pełen pakiet wzmacniaczy gitarowych i kilku narzędzie dla gitarzystów. Na największą uwagę zasługuje wtyczka HyBrit i SoloC – są to jedne z lepszych emulacji wzmacniaczy gitarowych. Nie bez przyczyny wymieniam cały pakiet wtyczek, ponieważ każda z nich sprawuje się naprawdę świetnie.

PodFarm Free

Darmowa wersja pakietu PodFarm 2.5 – producenta znanego z przeróżnych urządzeń dla gitarzystów. Darmowa wersja oferuje po dwie emulacje wzmacniaczy gitarowych i basowych, 13 różnych efektów studyjnych, które z powodzeniem można wykorzystywać nie tylko do gitar. Jeżeli chodzi o darmowe rozwiązania, to jest to jedno z lepszych. Na pewno warto poświęcić chwilę na testy.

TSE X50

Darmowa emulacja wzmacniacza gitarowego Peavey 5150+. Oferuje on naprawdę ciekawe brzmienie. Jedynym minusem jest dosyć duże obciążenie procesora.

Jakie są Wasze typy?