8 Najlepszych darmowych wtyczek typu delay

Omówiłem już większość darmowych urządzeń. Jestem przekonany, że każdy z Was znalazł coś dla siebie, a może ktoś nawet odkrył taką wtyczkę, bez której obecnie nie wyobraża sobie produkcji. Może ktoś przekonał się do tego, że darmowe to nie znaczy, że złe. W ostatnim artykule przyjrzeliśmy się wtyczkom pogłosowym, dlatego teraz zajmiemy się innym rodzajem wtyczek ’przestrzennych’. W dzisiejszej serii przedstawię Wam najciekawsze pozycje wśród darmowych delay’s. Zapraszam do lektury.

Jeżeli Twoim zdaniem, przegapiłem jakąś godną uwagi darmową wtyczkę, napisz o tym w komentarzach, razem rozbudujemy tę listę.

ClassicDelay

Kolejna wtyczka z serii Classic od Kjaerhus Audio, która pojawia się w moim zestawieniu. Tym razem jest to wtyczka typu delay, emulująca trzy rodzaje urządzeń: Tape, Analog, Digital. Producent już zdążył nas przyzwyczaić do prostych wtyczek, oferujących naprawdę dobre brzmienie, nie inaczej jest z tą wtyczką. Posiada ona podstawowe parametry, w jakie powinien być wyposażony delay. Czas odbić może być zsynchronizowany z tempem projektu lub wyrażony w milisekundach. Nie zabrakło też funkcji ping-pong i filtrów umożliwiających odcięcie niskich lub wysokich częstotliwości. Jedna z lepszych wtyczek w tym zestawieniu.

DelayStudio

Najbardziej rozbudowana wtyczka z całego zestawienia, ponieważ jest to trójpasmowy delay (zakresy możemy ustalać sami). Na domiar tego w każdym z pasm możemy kontrolować oddzielnie odbicia dla lewego i prawego kanału, co daje ogromne możliwości manipulacji dźwiękiem. Każdy z zakresów posiada dostęp do filtra, oddzielnie dla lewego i prawego kanału (możemy wybrać spośród 5 rodzai filtrów). Wydaje Ci się, że to już wszystko i czujesz nie dosyt? Nic bardziej mylnego, wtyczka posiada LFO, które może modulować przebiegi filtra, zarówno zgodnie z tempem projektu, jak i poza tempem. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto potrzebuje kompletnego narzędzia i lubi eksperymentować z brzmieniem.

NastyDLA

To już tradycja, że wtyczki od VoS regularnie pojawiają się w moich zestawieniach, to najlepszy pakiet darmowych wtyczek na rynku. Wtyczka posiada dużą ilość parametrów i bardzo przejrzysty interfejs, ale do tego już jesteśmy przyzwyczajeni. Testowałem ją głównie na wokalach i sprawdzała się naprawdę świetnie, w wielu aspektach jest wręcz niezastąpiona. Wtyczka nadaję fajnego ciepłego charakteru, echo jest 'okrągłe’ i przyjemne dla ucha, w brzmieniu wyczuwalna  jest nutka analogowego świata. Co tu dużo mówić, tę wtyczkę trzeba koniecznie przetestować. Numer jeden wśród darmowych delay, przed użyciem koniecznie przeczytajcie instrukcje obsługi.

ReaDelay

Prostota to to, czym kierowali się twórczy podczas tworzenia tej wtyczki. Mimo że interfejs jest bardzo ubogi, to brzmienie i funkcjonalność tego urządzenia stoi na wysokim poziomie. Jest to jedna z wtyczek znajdujących się w pakiecie REAPERA. Łatwość obsługi sprawia, że każdy z powodzeniem może korzystać z tej wtyczki. Oferuje ona wszystko to, co powinno znajdować się w takiej wtyczce. Na duży plus zasługuje możliwość tworzenia nieskończonej ilości torów odbić, co powoduje, że możliwości manipulacji dźwiękiem są nieograniczone. W każdym z torów możemy niezależnie kontrolować takie parametry jak: ilość odbić, panoramowanie, głębię bitową. Do dyspozycji mamy też filtry.

Rubbadub

Jest to doskonały efekt do dubowania i właśnie z tą myślą został stworzony. Odbicia mogą być zsynchronizowane z tempem projektu i przepuszczone przez filtr (do wyboru 4 rodzaje filtrów). Odbicia przechodzą przez coś na kształt flangera (kontrolowany za pomocą parametru – depth i rate).

Tal-Dub

Posiada wszystkie funkcje, jakie powinien mieć dobry delay. Znajdziemy tutaj parametry odpowiedzialne za kontrolę czasu odbić – niezależnie dla lewego i prawego kanału stereo. Następnie możemy dodać lekkiego przesteru do odbić, pozwoli to ocieplić brzmienie. Jeżeli dalej nie jesteśmy zadowoleni z rezultatów, to na pomoc przychodzi sekcja filtrów, dzięki której możemy pozbyć się niechcianych częstotliwości. Istnieje też możliwość modulacji tonacji, filtra i szerokości obrazu stereo za pomocą wbudowanego LFO (przebieg w kształcie fali sinusoidalnej). Każdego fana presetów, ucieszy 20 zaprogramowanych ustawień. Podsumowując wtyczka godna polecenia i przetestowania.

TapeDelay

Wtyczka, która emuluje stare taśmowe urządzenia, dzięki niej uzyskamy specyficzne analogowe brzmienie.

ValhallaFreqEcho

W prostocie siła, tylko 6 parametrów, a duże możliwości. Ciekawego brzmienia dodaje parametr – shift, pozwala na zmianę tonacji odbić o określoną wartość w Hertzach. Stosując tę opcję, możemy uzyskać brzmienie, jak po zastosowaniu jednego z  efektów modulujących. Nie zabrakło też filtrów dolno i górno-przepustowych. Jeżeli szukasz prostej i funkcjonalnej wtyczki, trafiłeś w dobre miejsce.