5 Najlepszych darmowych bramek szumów

Stworzenie listy bramek szumów było dosyć prostym zadaniem, ponieważ na rynku znajduje się tylko kilka darmowych rozwiązań. Zresztą jak się tak głębiej zastanowię, to komercyjnych rozwiązań też jest nie za wiele. Pewnie wynika to z tego, że jest to proste urządzenie i nie ma zbytnio czym konkurować z innymi. Zazwyczaj wystarczy ta bramka szumów, którą mamy wewnątrz DAW, jednak nie oznacza to, że nie warto testować innych rozwiązań. Przedstawiam Wam 5 najlepszych darmowych bramek szumów.

Każdy z Was drodzy producenci, powinien już wiedzieć jak działa bramka, a jeżeli została jeszcze jakaś czarna owca, to niech koniecznie obejrzy video – Jak działa bramka szumów?

Czy Twoim zdaniem brakuje jakieś wtyczki? Nie wstydź się i napisz o tym w komentarzach!

FloorFish (Windows)

Wtyczka nie tylko posiada funkcję bramki szumów, ale też może służyć jako expander, co jest jej dodatkowym plusem. Zasada działania tej bramki jest trochę nie typowa, ale po przeczytaniu instrukcji staję się bardzo intuicyjna i prosta. Bardzo fajnie sprawdza się na akustycznych bębnach.

G8 (Windows)

Interfejs wtyczki nie należy do najlepszych, ale przecież to nie jest najważniejsze. Ważne, że wtyczka dobrze wykonuje swoją robotę. Jak na mój słuch, jest to jedna z lepszych wtyczek do bramkowania sygnału, bijąca niektóre komercyjne rozwiązania. Obwiednia składająca się z trzech elementów pozwala na dokładne dostosowanie czasów reakcji bramki, a poziom tłumienia można regulować w zakresie 90 dB. Nie zabrakło podstawowych wskaźników – poziom tłumienia plus diody LED informujące nas o otwarciu i zamknięciu bramki (istnieje też wskaźnik przejścia charakterystyki tłumienia). Zdecydowanie polecam przetestowanie tej wtyczki.

GGate (Windows)

Jeżeli szukasz prostych rozwiązań, które nie będą wymagały skomplikowanego ustawienia, to ta wtyczka jest idealna dla Ciebie. Znajdują się tutaj tylko 3 najważniejsze parametry – threshold, attack i fade (release). Świetna wtyczka do szybkiego stosowania, gdy nie jest nam potrzebna chirurgiczna dokładność.

PreFIX (Windows)

Wtyczka oferująca większą funkcjonalność niż tylko bramka szumów, jest to kompletne narzędzie. W jego skład wchodzą bardzo dobre filtry, które pozwolą zapanować nad niskimi i wysokimi częstotliwościami. Nie zabrakło sekcji umożliwiającej kontrolowanie relacji fazowej ścieżki i obrazu stereo (każdą z sekcji można włączać niezależnie). Przejdźmy do samej bramki, która znajduje się w centralne części wtyczki. Znajdziemy w niej wszystkie najważniejsze parametry, które pozwalają na dokładne dostosowanie reakcji bramki na nadchodzący sygnał. Miernik poziomu tłumienia ułatwi pracę, a możliwość kontrolowania poziomu tłumienia w zakresie nieskończoności, daje możliwość totalnego pozbycia się niechcianych 'ogonów’.

ReaGate (Windows)

Po raz kolejny w zestawieniu znajduje się wtyczka z pakietu REAPERA. Jest to wtyczka oferująca duże możliwości mimo swojego prostego interfejsu. Posiada ona szereg parametrów, które pozwolą dokładnie dostroić działanie bramki. Zresztą, każdy kto korzystał z wtyczek z tego pakietu wie, że sprawują się one naprawdę dobrze, a jeżeli jeszcze ktoś się nie przekonał, to niech żałuje. Na plus trzeba odnotować bardzo niskie obciążenie procesora podczas korzystania z ReaGate.