10 Najlepszych darmowych pogłosów VST

Obecnie nie da się obejść bez pogłosów, są stosowane na każdym etapie, od produkcji aż po miks. Nikt z nas nie wyobraża sobie dobrze brzmiącego utworu bez wykorzystania jednego z pogłosów. Zastosowanie tych urządzeń nie kończy się tylko na umieszczeniu instrumentu w przestrzeni, zastosowań jest zdecydowanie więcej, ale nie będziemy o nich teraz rozmawiać. W tym zestawieniu przyjrzymy się najbardziej godnym uwagi wtyczkom pogłosowym. Znajdziecie tutaj różnego rodzaj urządzenia, od bardzo prostych aż po te bardzo zaawansowane. Zapewniam, że warto przetestować, chociaż niektóre z pozycji na liście, szczególnie – Ambience, GlaceVerb i OldSkoolVerb.

Abstract Chamber

Bardzo prosty w obsłudze, z przejrzystym interfejsem, który sprawia, że nawet początkujący użytkownik nie będzie miał problemu z zastosowaniem tej wtyczki. Została tak zaprogramowana, aby modulować długie ogony pogłosów, aż do 20 sekund. Nie zabrakło też prostego korektora, który umożliwi nam lepsze dostosowaniem pogłosu do naszych potrzeb. Dzięki niewielkiej ilości parametrów można go skonfigurować dosłownie w kilkanaście sekund.

Ambience

Rozbudowana wtyczka pogłosowa posiadająca szereg funkcji odpowiedzialnych za kształt wirtualnego pomieszczenia, jak i za brzmienie ogona pogłosu. Bardzo przydatną funkcją jest wbudowana bramka, którą można wykorzystać do stworzenia bramkowanego pogłosu. Nie zabrakło też świetnie działającego korektora. Dużym plusem jest przeogromna ilość gotowych ustawień, które będą świetnym punktem startowym do dalszych manipulacji. Najlepszy z darmowych pogłosów, dzięki któremu możemy odwzorować praktycznie każdy rodzaj przestrzeni, zdecydowanie polecam.

Classic Reverb

Niesamowicie prosty w obsłudze i mało zasobożerny pogłos. Mimo swojej prostoty oferuje naprawdę dobre brzmienie, umożliwiające emulację zarówno małych pomieszczeń, jak i dużych hal. Znajdziemy tutaj parametry odpowiedzialne za ustalanie charakteru brzmienie ogona pogłosu, dzięki czemu możemy uzyskać jasne brzmienie bądź cieplejsze, bardziej 'rozmyte’.

EpicVerb

Kolejna darmowa wtyczka od Variety of Sound. Oferuje ona bardzo przejrzysty interfejs i zbytnio nie obciąża procesora. Do wyboru mamy 6 różnych wirtualnych pomieszczeń, w których osadzany jest pogłos, od małych pomieszczeń do dużych hal. EpicVerb ma do wyboru dwa tryb ‚reverberation’: reverb – pogłos wybrzmiewa razem z ogonem, natomiast w trybie ambience – pogłos wybrzmiewa bez ogona pogłosu. Oczywiście nie zabrakło też podstawowych parametrów takich jak: pre-delay i decay time. Znajdziemy też korektor, który pozwala na kontrolę niskich i wysokich częstotliwości ogona pogłosu.

GlaceVerb

Darmowy pogłos z bardzo dużymi możliwościami konfiguracji rodzaju powierzchni, od której odbija się dźwięk. Możliwość konfiguracji rodzaju powierzchni nadaję charakterystyczne brzmienie dla tego pogłosu. Powoduje to, że świetnie sprawdzi się on przy modulowania bardziej eksperymentalnych brzmień, ale nie oznacza to, że nie można go wykorzystywać do klasycznych zastosowań. Producent uraczył nas dużą ilością gotowych ustawień, które są naprawdę świetne. Jeden z ciekawszych darmowych pogłosów, przyciąga swoją uwagę charakterystycznym brzmieniem, które potrafi urzec. Sprawdźcie tę wtyczkę koniecznie, nie pożałujecie, sam korzystam z niej coraz częściej.

MoVerb

Rozbudowana wtyczka pogłosowa, z dużą ilością parametrów. Na samej górze znajdziemy 3 sekcje korektora, kolejno – pierwsze odbicia, ogon pogłosu i tłumienie powierzchni, od której odbija się dźwięk, daje to duże możliwości ustalenie charakteru brzmienia pogłosu. Znajdziemy tutaj podstawowe parametry, tj. wielkość pomieszczenia, czas wybrzmiewania, pre-delay, itp. Warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania bramki, może nie jest ona rozbudowana (posiada tylko parametr threshold), ale zawsze lepsze to niż nic. Na samym dole znajdują się parametry odpowiedzialne za ustalanie sposobu rozchodzenia się ogona pogłosu (możemy go śledzić na specjalnym wykresie).

OldSkoolVerb

Wtyczki od Voxengo nieustannie pojawiają się w moim zestawieniu, zdążyli już nas przyzwyczaić do swoich świetnych urządzeń. Tym razem nie jest inaczej, OldSkoolVerb jest jedną z ciekawszych pozycji na tej liście. Posiada ona na tyle przemyślane parametry, że odtworzenie praktycznie każdego rodzaju pogłosu nie będzie dużym problemem. Możemy uzyskać zarówno pogłosy typu plate, room lub nawet osadzone w dużych pomieszczeniach (hall). Z moich testów wynika, że najfajniej sprawuje się na wokalach i padach.

PoorPlate

Jak nazwa wskazuje jest to pogłos typu plate (charakteryzuje się jasnym brzmieniem). Interfejs jest bardzo „poor”, a nawet możemy tutaj mówić o braku interfejsu, ustalany jest domyślny dla danego DAW. Za pomocą tej wtyczki uzyskamy brzmienie zbliżone do starych pogłosów, co wprowadza lekki 'retro sound’ do naszego miksu.

Reverbering

Wtyczka posiada nietypowe parametry, niespotykane w innych urządzeniach tego typu – Nois i Grain. Pierwszy z nich odpowiada za dodanie odfiltrowanego szumu do ogona pogłosu, natomiast drugi dodaje lekki przester. Te dwa innowacyjne parametry dają pole do popisu dla wszystkich tych, którzy lubią eksperymentować z brzmieniem. Oczywiście możemy wyłączyć działanie tych parametrów, ustawiając je na 0 i cieszyć się klasycznym pogłosem.

Tila2

Kolejny pogłos od Signaldust, który znalazł się w zestawieniu (pierwszy – Abstract Chamber). W tym wypadku jest to pogłos typu – room, emulujący nieduże pomieszczenia. Posiada on klasyczne parametry takie jak czas wybrzmiewania pogłosu (reverb time), wielkość pomieszczenia (room size), wstępne opóźnienie (predelay) i rozproszenie pierwszych odbić (diffusion). Nie zabrakło tutaj rozbudowanego korektora, zarówno dla niskich, jak i wysokich częstotliwości.

TAL – Reverb

Macie jakieś propozycje co do uzupełnienia listy? Piszcie w komentarzach, razem zbudujemy listę najlepszych darmowych wtyczek.