9 Najlepszych darmowych narzędzi pomiarowych

W dzisiejszym artykule postanowiłem przedstawić 9 najlepszych darmowych narzędzi do pomiarów. Mimo że mówi się, że podczas produkcji muzyki powinniśmy kierować się jedynie swoimi uszami, jednak nie zawsze możemy im w pełni zaufać. Zresztą skoro zostały stworzone tego typu urządzenia, to dlaczego mielibyśmy z nich nie korzystać? Pamiętajmy, że mają być one jedynie uzupełnieniem dla naszych uszu, a nie jedyną wyrocznią. Najważniejsze jest to, że wszystko brzmi dobrze w każdych warunkach.

Nie ma co długo się rozwodzić, na temat przydatności tego typu urządzeń, bo można się wprowadzić w bezsensowne dyskusje. Znam osoby, które uważają, że korzystanie z tych narzędzi nie jest wcale konieczne, a niektórzy każdy zabieg korekcji wykonują z analizą spektrum. Sam praktycznie zawsze korzystam z FabFilter Pro-Q lub z EQ Eight z Abletona, które w tle wyświetlają takie wykresy. Jedno jest pewne to narzędzie na pewno nie przeszkodzą nam w produkcji muzyki, a na pewno przyśpieszą proces nauki i zrozumienia dźwięku. Zresztą w znaczny sposób ułatwiają one prace z dźwiękiem, a o to nam chodzi.

Zestawienie podzieliłem na 4 kategorie, narzędzia do pomiarów – częstotliwości, poziomów, oscyloskopy, obrazu stereo. W każdej z kategorii znajdziecie po kilka wtyczek, które warto przetestować, myślę, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jeżeli macie jakieś propozycje to zapraszam do komentowania, może wspólnie uda nam się uzupełnić tę listę, miłego testowania!

Pomiary częstotliwości

Blue Cat’s FreqAnalyst

Narzędzie pochodzące z darmowego pakietu Blue Cat’s. Charakteryzujące się dosyć dużymi możliwościami konfiguracji przebiegu wykresu częstotliwości. Znajdziemy tutaj między innymi parametry, które dają kontrolę nad dokładnością wykresu, co będzie przydatne podczas 'chirurgicznych’ odczytów. Dużym plusem jest możliwość dostosowania wielkości okna programu do naszych wymagań. Minus należy się za kolorystkę, która sprawia, że wykres częstotliwości nie jest do końca czytelny. Zdecydowanie lepiej sprawdziłyby się bardziej kontrastujące kolory, ale to już kwestia upodobań.

Freakoscope

Bardzo prosty narzędzie oferujące jedynie najpotrzebniejsze funkcje. Sprawia to, że niepotrzebne funkcje nas nie rozpraszają i możemy zabrać się za odczytywanie częstotliwości. Na uwagę zasługuje możliwość wybrania zakresu częstotliwości, który chcemy mieć widoczny na wykresie. Umożliwia to dokładniejsze przeanalizowanie spektrum. Oczywiście nie zabrakło funkcji odpowiedzialnej za precyzyjność wykresu. Wygląd może nie jest zbyt elegancki, ale najważniejsze jest to, że ta wtyczka dobrze wykonuje swoje zadania.

MAnalyzer

Najbardziej rozbudowane narzędzie spośród wszystkich wtyczek znajdujących się w tym zestawieniu. Daje ono ogromne możliwości konfigurowania przebiegu i wyglądu wykresu częstotliwości. Ilość tych funkcji jest tak duża, że nie sposób je wszystkie tutaj wymienić. Każdy, kto potrzebuje elastycznego narzędzia, powinien je koniecznie przetestować. Z drugiej strony ilość funkcji może niektórych przytłaczać, znając życie i tak z większości nie będziemy korzystać. Mimo wszystko jest to bardzo dobra wtyczka, jedynie wielkość okna z wykresem mogłaby być większa, ale można to załatwić, zamawiając płatną wersję tego programu.

Voxengo Span

Moja ulubiona wtyczka spośród wszystkich darmowych narzędzi do pomiarów. Posiada wszystko, co powinno mieć takie narzędzie – przejrzysty interfejs, najpotrzebniejsze funkcje i dużą ilość różnego rodzaju mierników. Za pomocą tej wtyczki nie tylko sprawdzimy przebieg spektrum, (swoją drogą robi się to bardzo sprawnie), ale sprawdzimy też poziomy RMS, relację fazową itp. Ilość mierników sprawia, że jest to prawie kompletne narzędzie do przeprowadzania pomiarów. Wielkość okna wykresu jest optymalna (możemy zwiększyć ją, chowając niepotrzebne mierniki), a możliwość przybliżania wykresu sprawi, że już nigdy nic nie umknie naszym oczom.

Pomiar Poziomów

MLoudnessAnalyzer

Bardzo proste narzędzie, zresztą jej zastosowanie też jest bardzo proste. Służy ona do mierzenia poziomów głośności w kilka sposobów.

TTDynamic Range Meter

Prawdopodobnie najpopularniejsze narzędzie do pomiaru poziomów. Wtyczka w bardzo przejrzysty sposób wyświetla nam informacje na temat poziomów (oddzielnie dla lewego i prawego kanału). Dostaniemy też informację na temat poziomów RMS, relacji fazowej i Dynamic Range, które pozwoli określić czy nie przesadzamy z kompresją i zachowujemy odpowiednią dynamikę utworu. Obowiązkowe narzędzie w magazynie każdego producenta.

Oscyloskopy

JScope

JScope posiada sporą liczbę funkcji i dosyć duży ekran wykresu. Sposób wyświetlania wykresu można dostosować do własnych potrzeb, wykorzystując zaprogramowane presety lub konfigurując go za pomocą parametrów znajdujących się po lewej stronie. Znajdziemy tutaj kilka sposobów wyświetlania wykresu, zarówno dla trybu mono, jak i oddzielnie dla lewego i prawego kanału. Kompletne narzędzie dla każdego, kto chce lepiej poznać tajniki syntezy dźwięku.

OpenScope

Prostszego i bardziej przejrzystego narzędzie można szukać na próżno. Posiada ono wszystko, co powinno mieć takie urządzenie – graficzny wykres dla lewego i prawego kanału + możliwość dostosowania dokładności tych wykresów. Powoduje to, że świetnie sprawdza się podczas nauki syntezy dźwięku, w tym wypadku nic więcej nam nie będzie potrzebne.

Obraz Stereo

MStereoScope

Proste narzędzie, które świetnie spełnia swoją rolę. Poza możliwością odczytu wykresu dla obrazu stereo, mamy możliwość śledzenia poziomów szczytów, zarówno dla lewego i prawego kanału, jak i dla trybów mid i side. Szczególnie ta druga funkcja jest przydatna w tego typu urządzeniach. Nie zabrakło też możliwości odsłuchiwania tego, co znajduje się w lewym bądź prawym kanale lub tego, co znajduje się w trybach mid/side.

Więcej wtyczek do pomiarów obrazu stereo znajdziecie w artykule – 7 najlepszych wtyczek do poszerzania obrazu stereo (m.in. Flux Stereo Tool, UpStereo) Nie chciałem powielać ich na kolejnej liście, aby tylko wydłużać długość artykułu.

Korzystasz z innych wtyczek, a może jakiejś kompletnie nie polecasz? Podziel się tym z nami w komentarzach!