5 darmowych wtyczek do poszerzania obrazu stereo

W dzisiejszej serii najlepszych darmowych wtyczek przyjrzymy się, narzędziom do kontroli obrazu stereo. Zebrałem 5 najciekawszych pozycji, myślę, że warto przetestować każdą z nich i wybrać dla siebie najlepszą z opcji. Jeżeli macie jakieś propozycję uzupełnienia listy, piszcie!

Obecnie każdy chce, aby jego miksy brzmiały bardzo przestrzennie i szeroko, dlatego też namnożyło się wtyczek do poszerzania obrazu stereo. Z jednej strony są to wspaniałe narzędzia, potrafiące wznieść nasze miksy na wyższy poziom, jednak gdy zostaną użyte z nadmiarem, niosą ze sobą więcej zła niż pożytku. Należy pamiętać o tym, że takie urządzenia nie raz mogą wprowadzić problem z fazą, przez co miks tylko pozornie będzie sprawiał wrażenie szerokiego. Schody też zaczną się w momencie odsłuchu takiego miksu w mono, okaże się, że połowa ścieżek nagle zniknęła.

Nie raz już wspominałem, jak ważne jest to, aby miks brzmiał jak najlepiej w mono, a użyte z nierozwagą stereo expandery na pewno nie przybliżą nas do celu. Przestrzegam przed stosowaniem ich na każdej ścieżce, weźcie sobie to do serca

bx_solo

Wtyczka urzekła mnie swoją prostotą, żadnych zbędnych funkcji, tylko najważniejsze przyciski. Świetną sprawą jest możliwość odsłuchu w solo lewego/prawego kanału, jak i zarówno tego, co dzieje się w środku obrazu stereo (Mid) i po bokach (Side). Oczywiście nie mogło zabraknąć możliwości odsłuchu w mono. Dzięki tym wszystkim parametrom, szybko możemy sprawdzić, czy nie mamy żadnych problemów z fazą. Narzędzie dla każdego, kto chce sprawdzić, czy jego miksy nie mają żadnych błędów.

Flux Stereo Tool

Świetna darmowa wtyczka monitorująca i konfigurująca obraz stereo. Jest to bardzo precyzyjne i przydatne narzędzie, posiada oddzielne pokrętła „Gain” i „Pan” dla każdego z kanałów stereo. Umożliwia odwrócenie fazy zarówno w lewym i prawym kanale stereo. Graficzne przedstawienie obrazu stereo umożliwia dokładniejszą analizę i kalibrację ustawień.

MStereoExpander

Bardzo dobra wtyczka, zapewniająca możliwość poszerzenia obrazu stereo bez większych problemów. Jak sam producent zapewnia, że efekty uzyskane za pomocą tej wtyczki są w pełni kompatybilne z trybem mono.

Rescue

W zestawieniu nie mogło zabraknąć wtyczki od Variety of Sound. Każdy, kto szuka darmowych wtyczek powinien zaopatrzyć się w cały pakiet. Wtyczka w subtelny sposób pozwala na poszerzenie obrazu stereo bez masakrowania sygnału. Na uwagę zasługuje możliwość dodatkowej kontroli trybów Mid/Side, istnieje nawet możliwość odsłuchiwania ich w solo. Nie zabrakło też funkcji wprowadzenia lekkiego nasycenia sygnału, ale do tego Bootsy zdążył już nas przyzwyczaić.

QuikQuak UpStereo

Nietypowo zaprojektowany wykres obrazu stereo, sprawia, że wtyczka wyróżnia się na samym starcie. Oczywiście jak w każdym typowym urządzeniu do poszerzania obrazu stereo nie mogło zabraknąć tej funkcji, ale znajdziemy tutaj jeszcze kilka zupełnie innych rozwiązań, których nie ma w innych tego typu urządzeniach. Niewątpliwie jest to możliwość dodatkowej kontroli nad niskimi i wysokimi częstotliwościami. Za pomocą Air możemy w subtelnym sposób nadać przestrzeni w wysokich pasmach, co w pewien sposób 'otwiera’ miks, nadaje 'oddechu’.