Skąd brać darmowe sample?

Odwieczne pytanie stawiane szczególnie przez osoby stawiające dopiero swoje pierwsze kroki w świecie produkcji muzyki. Jest to też pytanie, które najczęściej mi zadajecie, dlatego postanowiłem przybliżyć Wam kilka metod. Na wstępie ostrzegam, że przedstawione sposoby przeznaczone są dla osób, które rzeczywiście chcą tworzyć muzykę i chcą poświęcić na to czas. W końcu do takich osób jest kierowany ten blog. Oczywiście nie jest to trudne, wymaga jedynie chęci i zapału. Proste rozwiązania, sprawdzają się zawsze.

Zanim opiszę te sposoby, mała dygresja na temat sampli. Nie liczy się ilość, tylko jakość i znajomość posiadanych sampli. Lepiej skompletować sobie porządny, ale nie duży zestaw sampli, w którym będziemy poruszać się jak ryba. Nie łudźcie się, że same sample spowodują, że będzie to świetnie grało. Liczy się umiejętność doboru sampli i dostosowanie ich do potrzeb danej produkcji.

Samplowanie

Jakże prosta i stara metoda, a jednak ostatnimi czasy wiele osób o niej zapomina. Chodzi o wycinanie sampli perkusyjnych z inny utworów lub pętli, proste co? Oczywiście wymaga to znalezienia odpowiednich fragmentów. Najlepiej, żeby to był możliwie czysty fragment, pozbawiony innych instrumentów, np. intro. Dużo łatwiej jest wyciąć taki sampel, a w rezultacie oczyścić i wykorzystać w swoich nagraniach. Metoda cechuje się tym, że już na wstępie możemy uzyskać naprawdę dobrze brzmiący sampel, ponieważ nagranie jest już odpowiednio zmiksowane.

Layering

Bardzo popularna technika, stosowana przez wielu producentów na całym świecie. Polega na łączeni kilku sampli w jeden świetnie brzmiący element. Ważne jest to, aby wybrać odpowiednie próbki brzmień. Nie można połączyć czterech podobnie brzmiących sampli stopy. Cały szkopuł tkwi w tym, aby wybrać takie sample, które będą się nawzajem uzupełniały, oczywiście nie obędzie się bez używania EQ lub innych efektów.

Jeżeli naszej stopie wyraźnie brakuje dołu, to musimy poszukać takiego sampla, który uzupełni dolne pasma. Brakuje nam wyrazistego kliku na stopie? Wybieramy stopę, która posiada coś takiego, pozbywamy się niskich częstotliwości i gotowe. Możemy też wykorzystać do tego hi-hat lub inne perkusjonalia. Rozwiązań jest tyle, co głów, a Ty które wybierzesz?

Nagrywanie

Nie chodzi tylko o profesjonalne nagrywanie zestawów perkusyjnych, co oczywiście jest świetnym rozwiązaniem, ale nie o tym chciałem wspomnieć. Nawet gdy nie posiadasz perkusji lub profesjonalnego zestawu mikrofonów, nic nie stoi na przeszkodzie. Śmiało, możesz wykorzystać nawet przeciętny mikrofon, za kilka złotych i nagrać jakieś dźwięki. Sposobów jest bardzo wiele, wykorzystaj garnek, pudełko, młotek lub cokolwiek innego co pozwoli na uzyskanie pojedynczego uderzenia. Świetnym rozwiązaniem jest nagranie własnych odgłosów (beatbox). Nagrania zazwyczaj wymagają obróbki i zastosowania różnych efektów. Jakich? Na to pytanie nie ma odpowiedzi, poeksperymentuj.

Syntezatory

Tak, za pomocą syntezatorów jesteśmy w stanie kreować różne brzmienia, nawet perkusyjne. Wymaga to pewnej wiedzy na temat syntezy dźwięku, co akurat nie jest trudne. Kreowanie własnych instrumentów perkusyjnych należy do bardzo inspirujących zajęć, pobudza naszą kreatywność i rozwija umiejętności z zakresu sound designu. Do tego celu można wykorzystać dosłownie każdy syntezator, spróbuj to nie boli, zobaczysz ile ciekawych rzeczy się w ten sposób nauczysz.

Darmowe zestawy

Skoro doszedłeś już do tej części artykułu, to znaczy, że rzeczywiście jesteś wytrwały, tylko nie traktuj darmowych sampli jako rozwiązanie. Traktuj to jako bazę do rozbudowy własnych zestawów sampli.

  • Live-Act Sample Pack – Zestaw 200 darmowych sampli perkusyjnych stworzonych przeze mnie.
  • SampleRadar – ponad 45 tysięcy darmowych sampli i pętli na licencji royalty free. Sample ukazywały się w takich magazynach jak Computer Music, Future Music.
  • Looperman – Bardzo wielki zbiór darmowych loopów i sampli. Wystarczy założyć konto, by móc się cieszyć dostępem do tak wielkiego zbioru.
  • FindSounds – Wyszukiwarka darmowych sampli, loopów. Wyszukiwarka skatalogowała około 2 000 000 plików muzycznych.
  • SampleSwap – Ponad 12000 sampli, aby pobrać wystarczy się zarejestrować
  • Free-Loops – Ponad 5000 darmowych sampli
  • WaveAlchemy – Spory zestaw przeróżnych zestawów, w tym klasyczne brzmienia z maszyn perkusyjnych Rolanda
  • Waveformless – Blog z przeróżnymi samplami, nie raz bardzo zaskakującymi
  • Goldbaby – Kilkanaście zestawów perkusyjnych

To tylko kropla w morzu, darmowych pakietów. W zupełności wystarczy, aby wybrać coś dla siebie.

Podsumowując, wcale nie są potrzebne ogromne zestawy sampli, aby tworzyć muzykę. Wystarczy uruchomić swoją kreatywność i przetestować wszystkie wyżej wymienione sposoby. Zobaczycie, ile daje to frajdy i nowego spojrzenia na dźwięk. Należy zwrócić uwagę na to, że wszystkie wymienione sposoby można łączyć, wtedy otwierają się nieograniczone przestrzenie kreatywnej masy.