Jak zdobywać wiedzę o produkcji muzyki?

Nauka produkcji muzyki to coś zupełnie innego niż ta, którą znamy ze szkoły. Trzeba do niej podejść z prawdziwym zaangażowaniem i pasją, bo wszystkiego trzeba uczyć się na własną rękę i szczerze tego chcieć, inaczej się nie da.

Należy pamiętać, że zdobywanie wiedzy nie jest takie proste, nic samo przychodzi. Produkcja muzyki jest mimo wszystko niszowym tematem i często bardzo ciężko znaleźć rzetelne materiały. Dlatego trzeba mieć wiele zaparcia i pasji by tę wiedzę zdobywać na własną rękę. Właśnie w tym video przedstawiam Wam swoje sposoby i metody zdobywania wiedzy.

Czytaj

Obecnie mamy dostęp do całkiem sporej ilości publikacji poświęconych szeroko pojętej produkcji muzycznej, niestety większość z nich jest w j. angielskim (tutaj spis książek). Książki dają możliwość zdobycia podstawowej wiedzy teoretycznej, która jest niezmiernie przydatna. Pozwalają też usystematyzować wiedzę i pokazać nowe spojrzenie na muzykę. Oczywiście mają też swoje minusy, ponieważ sama teoria nie powoduje, że nasze miksy będą brzmiały lepiej. Dlatego czytając, zawsze należy sprawdzać opisywane metody, aby natychmiast usłyszeć ich działanie.

Poza tym wiele informacji można znaleźć na zagranicznych portalach lub w czasopismach. Instrukcje obsługi też są często wypakowane potężną dawką wiedzy. Nie raz można znaleźć w nich kilka przydatnych trików i sugestii pomocnych podczas korzystania ze sprzętu lub programu.

Słuchaj

Jeżeli posiadasz płyty CD, to od razu masz kilka, a nawet kilkaset godzin lekcji i to bardzo dobrych lekcji. W sumie nawet nie musisz posiadać płyt, możesz to robić, np. poprzez YouTube. Ważne, żeby były to profesjonalne produkcje, miksowane przez najlepszych inżynierów. Słuchaj tych utworów w sposób analityczny i zwracaj uwagę na to, co dzieje się w miksie, jak został zaaranżowany utwór, jak dobrano brzmienia i jakie instrumenty zostały wykorzystane w tym utworze. Zwróć uwagę na balans głośności pomiędzy instrumentami i na panoramę. Jeżeli masz wyćwiczone ucho, to będziesz w stanie wyłapać takie detale jak, długość pogłosu, moc kompresji itp. W ten sposób możesz uczyć się od najlepszych, nie wychodząc nawet z domu.

Podglądaj

Kolejnym sposobem nauki jest podglądanie innych podczas pracy. Jeżeli masz możliwość pójścia na praktyki do studia lub masz znajomego, który zajmuje się muzyką. Idź i dokładnie patrz, co tam się dzieje. Będziesz w stanie poznać sposoby pracy z dźwiękiem i technik wykorzystywane przez profesjonalistów. Przy okazji możesz podpytać o wiele rzeczy i dokładniej zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Ta metoda świetnie sprawdza się u osób, które posiadają solidne podstawy i działanie kompresora nie jest im obce. Totalny nowicjusz może poczuć się zagubiony i przytłoczony tym, co się dzieje w studio.

Oglądaj

Obecnie w sieci można znaleźć setki lekcji w postaci filmów video. Podobnie jak w przypadku książek większość z nich jest po angielsku. Oczywiście na moim kanale znajdziesz materiały po polsku. Znajdziesz zarówno płatne, jak i darmowe szkolenie. Jestem zdania, że warto inwestować w szkolenia online, ponieważ są one stosunkowe tanie, w porównaniu z indywidualnymi lekcjami. A dzięki nim można szybko nauczyć się wielu przydatnych technik. Zaletą takich kursów jest fakt, że od razu słyszymy, co się dzieje z dźwiękiem, nie tak jak w przypadku książek. Jeżeli o mnie chodzi, to szkolenia online są i były ważnym elementem mojej „edukacji”. Gdyby nie one, to prawdopodobnie moja umiejętności byłyby znacznie niższe.

Rób to

Najlepsza metoda spinająca wszystko w jedną całość. Po poznaniu nowych technik zawsze należy je przetestować. Wyobraź sobie, że pierwszy raz w życiu miksujesz wokal, wtedy nawet nie wiesz jak dopasować jego głośność, nie wspominając o kompresji. Po 50 razie będziesz bardziej doświadczony i zdecydowanie szybciej ustalisz poziom wokalu w miksie i będzie on zdecydowanie lepiej słyszalny. Przy każdej kolejnej próbie będziesz szukał nowych rozwiązań i szybko zrozumiesz co i kiedy działa, a co nie. Nawet najlepsza książka bądź szkolenie video nie zastąpi setek godzin spędzonych na tworzeniu lub miksowaniu muzyki.

Materiały, o których mowa w video:

Kursy: