Najlepsze darmowe syntezatory

Darmowych syntezatorów jest strasznie dużo. Wiele z nich wygląda strasznie i strasznie brzmi. W zalewie darmowych wtyczek ciężko znaleźć perełki, ale kilka ciekawych można wyłowić. Nie było to zadanie łatwe. Nie dałem rady przejrzeć wszystkich propozycji, bo jest tego za dużo. Żadna z wtyczek nie dorównuje płatnym rozwiązaniom, jeżeli chodzi o możliwości, bo niektóre z nich mają naprawdę fajne i ciekawe brzmienie.

Najlepiej w całym zestawieniu prezentuje się produkt u-He – TyrellN6. Bardzo przejrzysty z miłym ciepłym brzmieniem. Warto jeszcze zwrócić uwagę na niezawodne wtyczki od TAL, to te które znajdują się na końcu zestawienia. TAL-BassLine – świetny do kręcenia klasycznych analogowych basów. Jeżeli ktoś nie korzystał z tego cacka, to polecam!

Kolejność alfabetyczna

Brainstormer (Windows)

Podoba mi się za bardzo lekki i wygodny interfejs. Wszystko jest na swoim miejscu. Posiada on 3 oscylatory z dość sporą możliwością konfiguracji. Prosty filtr i możliwość modulacji za pomocą dwóch par obwiedni i LFO.

Charlatan (Windows)

Dwa oscylatory + generator szumu. Filtr + LFO. Czego więcej potrzeba do wykręcenia dobrego basu?

Crystal SoftSynth (Windows, Mac)

Początkowo zagubiłem się w gąszczu zakładek i parametrów. Jednak po chwili zrozumiałem, że ten syntezator ma sporo do zaoferowania. Można fajnie pobawić się z dźwiękiem, a i dodane presety też są niczego sobie.

MauSynth (Windows)

Prosto i przestrzennie – dostęp do wszystkich funkcji jest mega prosty. Dzięki temu w wtyczki można korzystać od razu po odpaleniu – nie trzeba przekopywać się przez instrukcję. Dwa oscylatory, obwiednia, filtr. LFO – czyli znajduje się w nim wszystko co potrzebne do tworzenia brzmień. Na samym końcu został jeszcze umieszczony prosty efekt typu – delay, który można wykorzystać jako efekt modulujący.

 

minimogueVA (Windows)

Emulacja dobrze znanego syntezatora Minimoog. Interfejs nie zachwyca – wszystko jest upchane tak, że na pierwszy rzut oka nie wiadomo za co się zabrać. Natomiast brzmienie jest całkiem fajne – przypomina te znane z analogowych urządzeń. Jak na darmowe dzieło to jest to naprawdę udana emulacja.

 

Phutura (Windows)

Prosty – jakbym miał opisać jednym słowem ten syntezator. Prosty, ale nie w brzmieniu – jest ona naprawdę fajne i ma analogowy charakter, co jest dużym plusem.

 

Synth1 (Windows, Mac)

Jak zobaczyłem jego interfejs to myślałem, że zatrzymał się na latach 90, obawiałem się, że brzmienie też. Jednak jest zupełnie inaczej.

 

TAL-BassLine (Windows, Mac)

Wirtualny analogowy syntezator. Jak wskazuje jego nazwa świetnie sprawdza się do kreowania brzmień basowych. Idealny do kawałków housowych w przeróżnym klimacie.

 

TAL-NoiseMaker (Windows, Mac)

Trzy oscylatory w otoczeniu dwóch LFO, filtra i fajnego edytora obwiedni stawia tę wtyczkę na czele tego zestawienia. Jako jedna z niewielu darmowych wtyczek posiada wbudowane efekty, które ożywiają brzmienie.

 

TAL-U-No-62 (Windows, Mac)

Kolejny wirtualny analogowy syntezator – (Jak to dziwnie brzmi). Jest to syntezator polifoniczny, generujący 6 dźwięków, charakteryzujący się unikalnym brzmieniem filtrów. Idealny do basowych brzmień.

 

 

u-He TyrellN6 (Windows, Mac)

Tak jak wspomniałem na początku – najlepszy syntezator w zestawieniu. Nie będę o nim więcej pisał – koniecznie przetestujcie.

 

Jakie są Wasze ulubione darmowe syntezatory, piszcie!