8 Najlepszych darmowych kompresorów

Przez ostatni miesiąc, testowałem przeróżne darmowe kompresory. Czasami była to droga przez mękę, nieczytelny interfejs, niezbyt przekonujący charakter brzmienia. Z całego goszczą nieraz słabych wtyczek postanowiłem wybrać te, które są warte uwagi, a nawet wręcz niezbędne. Ich ilość nie jest zbyt duża, bo jest to tylko 9 wtyczek, ale każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

Wiem, że panuje takie przekonanie, że to, co darmowe to pewnie słabe. Szczególnie gdy ktoś naczytał się, że tylko z pakietem Waves, można stworzyć świetnie brzmiące utwory. Oczywiście Waves to zbiór świetnych narzędzi, ale bez umiejętności są one tym, czym skalpel u niewidomego. Jakby nie patrzeć to ceny płatnych wtyczek nie raz oscylują w granicy kilkuset złotych za jeden plugin. W takim razie może zamiast kupowania/ściągania, warto przyjrzeć się darmowym wtyczkom.

Testowanie przeróżnych urządzeń może nas naprawdę dużo nauczyć w kwestii miksu, dlatego testujcie wszystkie możliwe rozwiązania. Może akurat okaże się to być świetnym rozwiązaniem i do tego darmowym.

DC1A

Kompresor jest dostępny na komputery PC i MAC. Jest to na pewno świetna informacja dla użytkowników komputerów z jabłkiem. Urządzenie jest bardzo proste, posiada tylko trzy parametry. Na górze został umieszczony miernik wyświetlający stopień kompresji. Swoje charakterystyczne brzmienie kompresor zawdzięcza dosyć długiemu czasowi powrotu. Szczególnie słyszalne jest to przy dużej kompresji. Sprawdza się on najlepiej w wolniejszych i mniej dynamicznych nagraniach. Warto sprawdzić jego działanie podczas kompresji równoległej. W znaczny sposób potrafi zwiększyć moc/agresywność uderzenia.

Density MKII

Kolejne dziecko Bootsiego (Variety of Sound) jak zawsze nie zawodzi. Jeden z tych kompresorów, który koniecznie trzeba przetestować.

DiscoDSP NightShine

Jest to wirtualna emulacja cenionego kompresora Alesis 3630. Świetnie sprawdza się zarówno do lekkiej, jak i mocnej kompresji. Dzięki pokrętłu Depth, śmiało można go wykorzystać do kompresji równoległej, bez korzystania z kanału wysyłki, co jest dużym ułatwieniem. Minus można zanotować w braku możliwości ustawienia krótszych czasów powrotu kompresora. Cieszy dobra praca przy krótkich czasach ataku. Kompresor działa bardzo precyzyjne, co pozwala na wydobycie większej mocy np. z perkusji.

Molot

O tym kompresorze nie trzeba pisać dużo, wystarczy go przetestować, a od razu się przekonacie, że jest wiele wart. Osoby niedoświadczone mogą mieć początkowo problem z opanowaniem wszystkich pokręteł znajdujących się wewnątrz urządzenia. Po opanowaniu wszystkich funkcji nigdy nie zrezygnujecie z tego kompresora.

Optron 3A

Kolejnym wartym uwagi kompresorem jest Optron 3A od Phoenixinflight. Twórca tej wtyczki prawdopodobnie przestał już rozwijać swój projekt, ale pozostawił po sobie kilka dobrych darmowych wtyczek.  Jest to kompresor optyczny wzorowany na klasycznych LA-2A i LA-3A. Przeznaczony do tzw. miękkiej kompresji, zdecydowanie lepiej sprawdza się na pojedynczych śladach. Bardzo przejrzysty interfejs i mała ilość gałek (tylko dwie) powoduję, że stosowanie tego kompresora jest dziecinnie proste. Atak i czas powrotu są ustalane automatycznie.

TDR Feedback Compressor

Nie mogło zabraknąć tego urządzenia w moim zestawieniu. Z Uwagi, że posiada on naprawdę dużą gamę parametrów, z początku może wydawać się ciężki do ogarnięcia i nietypowy. Właśnie te charakterystyczne rozwiązanie, które polega na równoległej pracy kompresora w trybach Peak i RMS. Sprawia, że można go stawiać w szeregu z płatnym wtyczkami, nie raz kosztującymi setki złotych.

Thrillseeker LA

Bus kompresor, który świetnie nadaję się do kompresji grup instrumentów. Posiada on szereg parametrów dzięki, którym można dokładnie dostosować działanie kompresora. Bardzo przydatną funkcją jest sidechain działający tylko na wybrany zakres częstotliwości. Dodatkową opcją jest możliwość dodania harmonicznych za pomocą wbudowanego saturatora. Nasycenie sygnału jest możliwe w wybranym paśmie częstotliwości, co daje większą kontrolę nad brzmieniem.

WTComp

Emulacja analogowego kompresora. Bardzo prosty procesor z małą ilością gałek, tylko 4 regulatory. Dołączone mierniki pozwalają na dokładne kontrolowanie procesu kompresji. Wtyczka jest naprawdę godna polecenia, dzięki niej można uzyskać cieplejsze brzmienie. Użytkownicy komputerów z jabłkiem mogą być zawiedzeni, wtyczka dostępna jest tylko na komputery PC.