10 Najlepszych darmowych korektorów

Korektor obok kompresora jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym na każdym etapie produkcji muzyki, dlatego w naszej kolekcji nie może zabraknąć przeróżnych urządzeń tego typu. Powinniśmy posiadać kilka typów korektorów, ponieważ każdy wprowadza inny charakter brzmienia i nie każdy sprawdzi się w wyznaczonym przez nas zadaniu. 

Obecnie istnieje bardzo wiele darmowych i płatnych korektorów, nawet każdy DAW ma wbudowane takie urządzenie. No tak, skoro jest tego tyle to który warto wybrać, lub przetestować? Odpowiedź nie jest prosta, każdy ma inne preferencje brzmieniowe, każda ścieżka może potrzebować zupełnie innego typu korektora. Teraz pomyśl, jeżeli chcesz przeprowadzić 'chirurgiczną’ korekcje nagrania, to czy będziesz potrzebował takiego samego korektora niż do ocieplania brzmienia instrumentu? Nie, nie ma rozwiązań, które zadziałają zawsze.

Płatne wtyczki, z reguły powinny być lepsze niż te darmowe, skoro za coś płacimy to oczekujemy jak najlepszego produktu. Pewnie nie raz przekonałeś się, że cena nie zawsze idzie proporcjonalnie z jakością. Nie dyskredytuje tutaj płatnych wtyczek, ale chcę zwrócić uwagę na darmowe rozwiązania, które nie raz potrafią zaskoczyć. Przy okazji pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze.

Pierwszą i jedną z ważniejszych cech, na jaką zwracałem uwagę przy wyborze wtyczek, jest sposób w jaki korektor podbija lub ucina dany zakres częstotliwości. Jeden korektor ma bardzo łagodny przebieg filtra, a inny w bardzo ostry i klarowny sposób podbije wybrany zakres. Decyduje to o jakości korektora i pozwala odróżniać je od siebie.

Zwróciłem też uwagę na interfejs i ogólną łatwość obsługi. Niektórzy powiedzą, że najważniejsze jest brzmienie. Tak, zgadzam się z tym, ale intuicyjny i przejrzysty interfejs jest ważny. Zakładam, że nie chcemy, aby nasza praca była katorgą.

Reasumując, nie ma korektorów, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Każdy jest stworzony do innych zadań, wprowadza inny charakter brzmienia. Inny wykorzystasz do obróbki perkusji, inny do ocieplania wokalu a jeszcze inny, aby wydobyć moc z basu. Wniosek jest prosty, przetestuj jak największą liczbę urządzeń i skompletuj swoją stajnię.

BasiQ

Trzypasmowy korektor (niskie, średnie, wysokie), o bardzo ładnym interfejsie. Charakteryzuje się on bardzo naturalnym brzmieniem, wynika to z faktu, że jet to emulacja filtrów typu Baxandall, tego typu EQ były montowane w wysokiej klasy systemach HiFi. Zauważyłem, że świetnie sprawdza się on podczas zwiększania jasności/klarowności wokalu.

BaxterEQ

BaxterEQ jest equalizerem, który najlepiej nadaje się do korekcji grup instrumentów. Całkiem dobrze spełnia swoją rolę w masteringu jednak wprowadza on zmiany w fazie sygnału, dlatego może to być kłopotliwe podczas masteringu.  Wtyczka ma możliwość przełączania się pomiędzy dwoma trybami L/R i M/S (Mid/Side), daje to dodatkową kontrolę nad sygnałem. Bardzo ładny i przejrzysty interfejs umożliwia szybki dostęp do wszystkich parametrów. Składa się on z dwóch filtrów półkowych (górny i dolny) i z filtra dolno i górno przepustowego. Jest to jeden z lepszych darmowych equalizerów, w niewielkim stopniu obciąża procesor i bardzo dobrze się sprawdza na etapie miksu.

Blue Cat Triple EQ

Prosty trzypasmowy kompresor, który może działać jako pojedynczy filtr. Niewątpliwą zaletą tej wtyczki jest możliwość działania w trybie Mid/Side. Posiada też graficznie przedstawienie wprowadzonych zmian, co ułatwi pracę wzrokowcom i umożliwia wygodniejsze dostrajanie filtrów. Mimo wszystko sprawdza się ona lepiej przy prostych zabiegach, np. odfiltrowanie niskich częstotliwości, czy pozbycie się niechcianego zakresu.

BootEQ

Kolejna bardzo dobra i przydatna darmowa wtyczka, której nie powinno zabraknąć w Twojej kolekcji. Składa się ona z czterech zakresów filtrów (equalizera) i sekcji saturatora. Sekcja saturatora może być używana jako oddzielne urządzenie, ponieważ nadaje ona bardzo ciepłego i analogowego brzmienia do sygnału bez większych strat w dynamice. Jej zaletą jest małe obciążanie procesora, dzięki temu można ją bez obaw stosować na każdej ścieżce. Jest to jeden z ciekawszych equalizerów dostępnych za darmo.

Marvel GEQ

16 pasmowy korektor o liniowej fazie. Graficzne przedstawienie poszczególnych pasm ułatwia pracę z tym korektorem. Ma możliwość działania w trybie Mid/Side lub Left/Right.

MEqualizer

Bardzo prosty w użyciu, dający kontrolę nad 6 pasmami, z możliwością wyboru typu filtra z 7 dostępnych opcji. Posiada wbudowany analizator widma, co będzie świetną informacją dla fanów tego typu rozwiązań. Ciekawą opcją jest możliwość zaaplikowania lekkiej saturacji za pomocą parametru „Soft Saturation”, daje to naprawdę ciekawe rezultaty brzmieniowe.

TDR VOS Slick EQ

Jeden z najlepszych darmowych korektorów. W niczym nie ustępuje płatnym kolegom, niektórych nawet wyprzedza.

Solid 4010

Wirtualna emulacja klasycznych korektorów ze stołów mikserski SSL serii 4000. Jest to 4-pasmowy korektor, posiadający filtry górno i dolnoprzepustowe. Filtr HPF i LPF działają bardzo precyzyjnie, dzięki czemu możemy pozbyć się niechcianych, uzyskując bardzo czyste brzmienie.

SonEQ

Bardzo ładnie wyglądający korektor, ale i też brzmiący. Pozwala na kontrolę trzech pasm (niskich, średnich i wysokich), posiada też filtr górno i dolnoprzepustowy. Świetnie sprawuje się funkcja oznaczona parametrem „Drive”, która pozwala na dodatkowe nasycenie sygnału, co owocuje cieplejszym/agresywniejszym brzmieniem. Warto też zwrócić uwagę na opcję „WOOW”, tylko należy z nią uważać, źle użyta może spowodować problemy z fazą.

ReaEQ

Swoim wyglądem nie przyciąga młodych producentów, ale swoją funkcjonalnością zadowala. Posiada on nielimitowaną możliwość wyboru pasm, nad którymi będziemy pracować, chociaż nie wiem, czy jest to komukolwiek potrzebne. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie graficznej prezentacji zmienianych częstotliwości, bo przy tylu zakresach moglibyśmy się szybko pogubić.