Najlepsze darmowe emulacje saturacji

Obecnie każdy marzy o ciepłym analogowym brzmieniu, którego brakuje w cyfrowym świecie. Konserwatyści powiedzą, że nie da się uzyskać „tego czegoś” co było słyszalne w starych nagraniach, nagrywanych na taśmę. Pewnie mają rację, nie będę się sprzeczał. Nigdy nie korzystałem z tego typu sprzętów, ale wydaje mi się, że niektóre wtyczki potrafią emulować to brzmienie w naprawdę fajny sposób, dodając coś od siebie. Już pewnie nigdy nie powrócimy do analogowych rozwiązań, co najwyżej będziemy je kopiować w formie przeróżnych plug-inów, w końcu to jest wygodniejsze.

Czym jest saturacja?

Jest to pewnego rodzaju przesterowanie sygnału, ale nie tak mocne, jak w przypadku wzmacniaczy gitarowych. Efektem tego jest dodanie harmonicznych, które sprawiają, że dźwięk staje się cieplejszy, agresywniejszy – milszy dla ucha. Proces ten wywodzi się z analogowych czasów – sygnał nagrywany na taśmę, uderzając w nią, zostawał poddawany ograniczeniu/kompresji, co powodowało powstanie lekkich przesterów.

Specjalnie dla Was przetestowałem kilka darmowych rozwiązań tego typu. Przyznam, że wielu dobrych nie znalazłem, wiele z nich charakteryzuje się bardzo cyfrowym brzmieniem (chociaż takie też może być poszukiwane). Jednak w tym zestawieniu znajdziecie najciekawsze darmowe wtyczki. Znalazły się tutaj aż 3 wtyczki od Variety of Sound. 2 z nich zaliczają się do moich faworytów,  z których korzystam na co dzień – Ferric TDS i Tessla PRO.

Acqua Vox (Windows, Mac)

Wtyczka jest bardzo prosta w użyciu (tylko 4 pokrętła). Świetnie nadaje się do dodawania analogowego ciepła bębnów. Potrafi nadać fajny charakter wokalowi lekko go przesterowując.

FerricTDS (Windows)

Ferric TDS jest to symulator analogowych taśm służących do nagrywania. Jest to wtyczka, która wpływa na dynamikę sygnału. Składa się z trzech niezależnych od siebie sekcji:

  • Dynamics: służy do regulacji dynamiki, jest to kompresor z bardzo fajnym brzmieniem i z możliwością ustalania czasu jego działania.
  • Saturation: wprowadza dodatkowe harmoniczne do sygnału poprzez jego nasycenie.
  • Limiter: działa na zasadzie limiter – kontroluje wyskakujące szczyty.

Wtyczka świetnie nadaje się do podnoszenia głośności ścieżek bez przesterowań (działanie na zasadzie maximizera).

IVGI (Windows, Mac)

Potrafi wprowadzić lekką saturację, która świetnie sprawdzi się na grupie, jako lekki 'ocieplacz’. Natomiast jeżeli ktoś potrzebuje mocniejszych rezultatów, wystarczy przekręcić gałkę DRIVE maksymalnie w prawą stronę i gotowe. Na uwagę zasługuje ciekawe rozwiązanie w postaci parametru – ASYM MIX, dzięki któremu możemy uzyskać transparentne nasycenie sygnału.

NastyVCS (Windows)

NastyVSC jest wtyczką dosyć skomplikowaną z dużą ilością parametrów. Osoby początkujące mogą mieć problem z jej użytkowaniem, ponieważ wymaga ona dobrego odsłuchu i wiedzy na temat pewnych procesów (instrukcja obsługi liczy 22 strony). Sam mam problem z dokładnym zrozumieniem wszystkich parametrów, przez co nie mogę wykorzystać pełnego potencjału tej wtyczki, a możliwości ma ona duże. Głównym elementem jest kompresor optyczny, wokoło którego została zbudowana ta wtyczka. Nie polecam jej dla osób stawiających pierwsze kroki w produkcji.

RubyTube (Windows)

Wtyczka dla każdego, kto poszukuje emulacji saturacji lampowej. Może ona zarówno mocno ocieplić sygnał, jak i dodać ledwie słyszalnych harmonicznych. Bardzo podoba mi się jej brzmienie szczególne przy większej ilości parametru – DRIVE, tak wiem, daje to mocno słyszalne efekty.

TesslaPRO (Windows)

Na pierwszy rzut ucha może się wydawać, że ta wtyczka nie daje żadnych słyszalnych rezultatów. Dopiero przy ekstremalnych ustawieniach uzyskujemy słyszalne efekty. Właśnie to jest piękne w tej wtyczce, że w niewielkim stopniu eksponuje ona harmoniczne, co dodaje lekkiej zadziorności i miękkości ścieżkom. Warto zwrócić uwagę na możliwość kontrolowania sposobu nasycenia transjentów – parametr TRANSIENT. Ustawienie go maksymalnie po lewej stronie powoduje, że cały sygnał jest przepuszczany przez wtyczkę. Przesuwając go w prawą stronę, przepuszczamy coraz więcej transjentów nietkniętych przez saturację, daj to naprawdę fajne efekty brzmieniowe. Fani analogowego ciepła będą zachwyceni.

Voxengo Tube Amp (Windows, Mac)

Łatwość użytkowania tej wtyczki jest bardzo duża, znajdziemy tutaj tylko 4 parametry. Należy pamiętać, że duże ustawienia DRIVE powodują ekstremalne przesterowania sygnału, prawie jak wzmacniacz gitarowy, jak dla mnie jest to zbyt mocne. Bardzo fajnie sprawdza się filtr dolnoprzepustowy, który dodatkowo pozwala na kształtowanie ostatecznego brzmienia.

Jeżeli brakuje jakiejś wtyczki, napisz o tym koniecznie!

Artykuł jest częścią serii – Najlepsze darmowe wtyczki VST