7 Najlepszych darmowych filtrów VST
Pamiętam jak pierwszy raz odkryłem i zrozumiałem na czym polega działanie filtrów, wtedy zacząłem się nimi bawić i zrozumiałem, jak potężne są to narzędzia. Są one niezastąpione przy sound designie, przy odcinaniu niepotrzebnych pasm (oczywiście można też korzystać z korektorów). Jednym zdaniem – są bardzo przydatne. W zestawieniu znalazły się zarówno bardzo proste filtry oferujące jedynie kontrolę niskich jak i wysokich częstotliwości. Oczywiście nie zabrakło też bardziej rozbudowanych narzędzi. Przejdźmy do testów.
BiFilter (Windows)
Zaletą tej wtyczki jest duża ilość dostępnych filtrów, które na pewno przypadną do gustu każdemu fanowi eksperymentów z dźwiękiem. Poza klasycznymi parametrami dostępnymi dla filtrów, znajdziemy tutaj sekcje odpowiedzialną za dodawanie przesteru do filtrów. Idealna wtyczka dla osób, które szukają niebanalnych rozwiązań.
bx_cleansweep (Windows, Mac)
Bardzo dobry filtr z dużymi możliwościami kontroli odcięcia niskich i wysokich częstotliwości. Ciekawym rozwiązaniem jest sposób kontrolowania filtra. Kontrolujemy go za pomocą joysticka, co w znacznie przyśpiesza pracę. Idealny do oczyszczania ścieżek z niskich częstotliwości lub niepotrzebnych szumów w wyższych pasmach.
Classic Auto Filter (Windows)
Jest to jedyny filtr w zestawieniu posiadający obwiednię i LFO. Lubię tę wtyczkę wykorzystywać do budowania różnego rodzaju sweepów, brzmi ona wtedy naprawdę dobrze. Stosując LFO i envelope możemy nieźle namieszać z brzmieniem.
Filter Grizzly LITE (Windows)
Bardzo prosty filtr dolno-przepustowy, który dodatkowo posiada sekcję – Drive, która odpowiada za lekkie przesterowanie filtra. Warto go sprawdzić w akcji.
Elysia Niveau Filter (Windows, Mac)
Filtr o dosyć nietypowym działaniu, ponieważ w przeciwieństwie do klasycznych filtrów zmienia on proporcje pomiędzy niskim a wysokimi częstotliwościami. O tym, które zakresy mają zostać podbite, a które podcięte decyduje parametr – Gain. Ustawienie w prawo podbija wysoki pasma, a niskie podcina, natomiast ustawienie w lewo daje odwrotny rezultat. Środkową częstotliwości ustala się za pomocą – EQ Freq, po lewej stronie znajduje się przycisk – x10, który 10-krotnie zwiększa wybraną częstotliwość. Pomimo nietypowego rozwiązania wtyczka jest bardzo prosta w użyciu.
Rubberfilter (Windows)
Jako jedyny wtyczka w zestawieniu oferuje ona możliwość niezależnego filtrowania lewego i prawego kanału (możemy też ją stosować jako jeden filtr). W ten sposób możemy uzyskać ciekawe efekty stereo. Posiada ona 4 podstawowe rodzaje filtrów i podstawowe parametry do ich kontroli.
TAL-Filter II (Windows, Mac)
Wtyczka wyróżnia się możliwościom wprowadzania modulacji przebiegu filtra (i nie tylko) zgodnie z tempem projektu. Na górnym wykresie, rysujemy przebieg modulacji dla wybranego parametru z pola – Modulation, pole BPM Factor ustala częstotliwość powtórzeń modulacji. Ostatecznie wszystko kontrolujemy przy pomocy parametrów – Reso i Depth. Warto też zwrócić uwagę na to, że przy pomocy – Input możemy wprowadzić lekkie przestery do filtra. Jest to świetna wtyczka do tworzenia ciekawych efektów brzmieniowych, jedna z moich ulubionych.
Czy Twoim zdaniem brakuje jakiejś wtyczki? Napisz o tym w komentarzach!