Jak zrobić własny Producer Tag

Producer Tag przede wszystkim wykorzystuje się w hip-hopie. Producenci sprzedają swoje bity raperom. Bardzo często wstawiają je na YouTube, SoundCloud lub na specjalne serwis do sprzedaży bitów. W ten sposób prezentują bit i umożliwiają podjęcie decyzji zakupowej.

Producer Tag przewija się podglądzie bitu co kilka sekund, aby utrudnić/uniemożliwić pobranie tego bitu bez płacenia i nagranie pod niego wokali. Oczywiście często można tak pociąć bit, że dałoby się usunąć Producer tag. Jednak nie każdy umie to zrobić i jest to dodatkowa robota.

Takie podkłady często sprzedaje się na zasadzie licencji. Jeden podkład może kupić kilka osób, z reguły są to niszowi/początkujący raperzy. Bit bez Producer tag bardzo łatwo można pobrać z YouTube i nagrać pod niego wokal, więc wielu młodych raperów wybierałoby tę drogę, nie płacąc producentowi ani grosza.

Ciężko byłoby się ścigać po sądach z powodu, że ktoś nie zapłacił 30$ za podkład, poza tym trzeba by było monitorować na bieżąco internet, żeby takie przypadki wyłapać. Dlatego taki znak wodny jest prostą i w miarę skuteczną metodą (nieidealną) zabezpieczenia się przed nielegalnym wykorzystaniem podkładu.

Poza tym producenci często umieszczają na początku bitu taki producer tag, aby zaakcentować, że jest to właśnie ich bit. Można powiedzieć, że jest to forma podpisu.