Czy istnieje coś takiego jak najlepiej brzmiący DAW? Jeżeli tak, to który z nich brzmi najlepiej, albo inaczej, który z nich jest najlepszy? Czy program do tworzenia muzyki powinno się wybierać w zależności od gatunku muzyki, czy może patrząc na jego popularność? W tym odcinku znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania. Mówiąc wprost rozwieję mity dotyczące DAW (Digital Audio Workstation).
Rywalizacja pomiędzy użytkownikami DAW zawsze sięga zenitu w momencie, gdy pada stwierdzenie – „FL Studio jest najlepsze, bo tworzy na nim X producent”, wtedy pada odpowiedź „to zabawka dla dzieciaków, prawdziwi tworzą w Abletonie” i tak w koło.
Czym jest DAW (Digital Audio Workstation)?
Jest to program służący do tworzenia muzyki, dający możliwość nagrywania, edycji i przetwarzania dźwięku. Za jego pomocą można stworzyć muzykę krok po kroku w każdym gatunku, kończąc na miksie i masteringu. Jest to serce każdego studio.
Czy DAW należy wybierać pod względem gatunku muzyki?
Nie ma najmniejszego znaczenia, jaką muzykę chcesz tworzyć. W każdym DAW mamy podobne funkcje i możliwości. Zazwyczaj różnią się one sposobem wykonania, wyglądem i zaawansowanymi opcjami. Każdy program oferuje możliwość układania melodii i akordów (piano roll), możliwość nagrywania i edycji audio, mikser, okno aranżacji, efekty, instrumenty, samplery itd. Są to podstawowe funkcje, które są potrzebne do tworzenia muzyki.
Na którym DAW będę tworzył lepszą muzykę?
Odpowiedź jest prosta – na tym, który lepiej znasz. To, że liczą się umiejętności, a nie sprzęt i programy będę wałkował, aż do momentu, w którym wszyscy będą tego świadomi. Wyobraź sobie, że grasz od roku na skrzypcach i zamieniasz się z genialnym skrzypkiem na jego Stradivariusy, czy automatycznie będziesz lepszy od niego? Nawet nie będę odpowiadał na te pytanie, odpowiedzcie sobie sam.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru?
Tak naprawdę najważniejsze jest to, czego oczekujemy od programu.
- Cena jest pierwszym czynnikem, chociaż zdaję sobie sprawę, że wiele osób zaczyna swoją przygodę od piratów. Warto pamiętać o tym, że można skorzystać z wersji testowych.
- Ilość oferowanych instrumentów i efektów, jeżeli na starcie chcesz mieć pełną gamę brzmień, to szukaj takiego, który ma ich jak najwięcej.
- Interfejs – często po pierwszym odpaleniu wydaje nam się, że jest on zagmatwany, wybierz taki, w którym od razu czujesz się dobrze.
- Popularność, wiadomo, że im większą społeczność korzysta z program tym łatwiej będzie nam się z nim zapoznać.
Przegląd programów
Przejdźmy do przeglądu dostępnych na rynku DAW, wymieniłem je w kolejności alfabetycznej. Niestety nie jestem w stanie dokładnie opisać wszystkich wymienionych programów, ponieważ na co dzień korzystam z Abletona.
Ableton Live 10
Cena: 599 euro | (Windows, Mac)
Cena: 670 euro | (Windows, Mac)
Cena: ok. 850zł | (Windows, Mac)
Cena: 49 $ | (Windows)
Cockos Reaper
Cena: 225$/60$ | (Windows, Mac)
FL Studio 12
Cena: 686 euro | (Windows)
Logic Pro X
Cena: 199$ | (Mac)
Presonus Studio One
Cena: 399$ | (Windows, Mac)
Propellerhead Reason
Cena: 405 euro | (Windows, Mac)
Steinberg Cubase
Cena: 609 euro | (Windows, Mac)
Zynewave Podium
Cena: 50$ | (Windows)
Wszystkie wymienione programy można śmiało przetestować za darmo, producenci przygotowali wersie trial – bez ograniczeń (do 30dni). Jest to najlepszy sposób na sprawdzenie co oferuje dany DAW.
Jeżeli o mnie chodzi to z ręką na sercu polecam Abletona w pakiecie Suite, ma on wszystko, co jest potrzebne do rozpoczęcia tworzenia muzyki tu i teraz. Sam z niego korzystam i uważam, że jest to świetne rozwiązanie, na nic innego bym go nie zmienił. Jeżeli chodzi o początki – zaczynałem od FL’a (Fruity Loops 5), jakoś nigdy nie przypadł mi do gustu, co oczywiście nie znaczy, że jest to zły DAW.
Ranking popularności DAW wśród czytelników bloga
- FL Studio – 35%
- Ableton Live – 31%
- Cockos Reaper – 9 %
- Propellerhead Reason – 7%
- Studio One – 5%
- Logic Pro – 4%
- Pro Tools – 4%
- Steinberg Cubase – 3%
- Sonar – 1%
- Zynewave Podium – 1%
Wyniki nie są zbytnio zaskakujące, od dawno wiadomo, że FL Studio jest najpopularniejsze. Warto wspomnieć, że korzystają z niego nie tylko amatorzy i nie jest to, tylko zabawka tak jak było to na początku. Drugie miejsce Abletona też mnie nie dziwi, wynika to z tego, że większość materiałów na moim blogu jest kierowana do użytkowników Abletona. Dziwi mnie jedynie to, że Cubase jest tak nisko, tak mało czytelników z niego nie korzysta?
Podsumowanie
Warto pamiętać, że spieranie się, który DAW jest lepszy jest stratą czasu. Najlepiej ten czas poświęcić na czytanie instrukcji lub kursów. Jeżeli chcesz poznać Ableton lub FL Studio koniecznie zajrzyj tutaj.