Jakie monitory studyjne wybrać?

System odsłuchowy jest tym, czym kubki smakowe dla kucharza, ciężko byłoby ugotować coś smacznego z uszkodzonymi. Podobnie jest z muzyką – ciężko jest wyprodukować świetnie brzmiące nagranie, jeżeli nie jesteśmy w stanie usłyszeć wszystkiego. Słabej jakości monitory mogą w znaczy sposób, zepsuć finalny efekt. Dlatego trzeba wybrać je rozsądnie by móc cieszyć się tworzeniem muzyki.

Monitory są tak skonstruowane, żeby w jak najdokładniejszy sposób reprodukowały dźwięk. W praktyce oznacza to, że dźwięk, który słyszymy, jest w jak najmniejszym stopniu zniekształcany, często mówi się, że monitory pozwalają słyszeć dźwięk w czystej postaci.

Czym kierować się przy wyborze?

Należy zdawać sobie sprawę, że nie istnieją monitory idealne. Każdy z modeli ma coś, za co można go pokochać lub znienawidzić. Zresztą każdy z nas słyszy inaczej i ma inne preferencje brzmieniowe. Oznacza to, że co podoba się Tobie, wcale nie musi podobać się drugiej osobie. Wszystkie systemy odsłuchowe różnią się od siebie – jedne mają więcej niskich pasma, jedne mają klarowniejszą górę. Jedno jest pewne mają one pełnić swoją rolę, czyli zadowalać nas.

Nie warto kierować się jedynie popularnością sprzętu albo tym, że ulubiony producent z niego korzysta. Jak już wspomniałem, każdy z nas słyszy inaczej i pracuje w innym pomieszczeniu. Tak, odpowiednie wygłuszenie pomieszczenia jest bardzo ważne. Jeżeli drogie monitory zostaną umieszczone w małym, niezaadaptowanym pomieszczeniu to będą brzmiały o klasę niżej.

Najlepszym sposobem jest przetestowanie kilku zestawów monitorów. Należy pamiętać, aby do testów wykorzystać nagrania, które dokładnie znasz.

Na co zwracać uwagę podczas testów?

  • Koniecznie przetestuj je na różnych poziomach głośności
  • Sprawdź, czy wszystkie pasma grają równo – wsłuchaj się w bas, stopę, w talerze, perkusjonalia, wokal, jeżeli coś wybija się zbyt mocno, to znaczy, że coś jest nie tak.
  • Sprawdź, czy monitory mają odpowiednią głośność, czyli taką, jakiej oczekujesz.
  • Waga – z reguły im cięższe, tym lepsze. Monitory wykonane z solidnych i sztywnych materiałów na pewno lepiej zagrają niż te wykonane z niewielką dokładnością.

Wielkość głośnika niskotonowego

Wielkość membrany jest mocno powiązana z dokładnością odwzorowywania niskich częstotliwości. Większa membrana lepiej reprodukuje niskie pasma. Jednak wiąże się z tym pewien problem. Gdy posiadasz niewielkie i słabo zaadaptowane pomieszczenie, duża ilość niskich częstotliwości będzie kotłować się po pomieszczeniu. Przez co bas będzie dudniący i ciężki do słuchania. Wynika z tego, że gdy nie masz odpowiednio zaadaptowanego pomieszczenia lepiej wybrać mniejsze głośniki.

Aktywne czy Pasywne?

  • Monitory pasywne – potrzebują dodatkowego wzmacniacza.
  • Monitory aktywne – posiadają wbudowany wzmacniacz, wystarczy podłączyć je do prądu.

Na pewno więcej problemów sprawi zakup monitorów pasywnych, ponieważ trzeba zadbać o odpowiedni wzmacniacz. Wiąże się to z poszukiwaniem i testowaniem różnych konfiguracji sprzętowych. Sprawa jest znacznie prostsza z monitorami aktywnymi, ponieważ to producent dobiera odpowiedni wzmacniacz. Wystarczy wybrać odpowiedni odsłuch i tworzyć muzykę. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem są monitory aktywne.

Resztę informacji znajdziesz w video.