Jak zorganizować czas na tworzenie muzyki?

Przeczytaj jedną z wiadomości, którą dostałem od czytelnika.

brak-czasu

No i jak co o tym sądzisz? Też często nie potrafisz wygospodarować czasu na tworzenie lub rozwijanie warsztatu? Jeżeli tak, to coś jest nie tak i oznacza to jedno – produkcja nie ma wysokiego priorytetu w twoim życiu. Zwróć uwagę, że, zawsze znajdzie się czas, na rzeczy, którym nadajemy większy priorytet, bądź na rzeczy, które są łatwiejsze w wykonaniu. Potrafimy znaleźć czas na wyjście na piwo lub do kina. A nie potrafimy na rzeczy, które są dla na “ważne” i chcielibyśmy je robić. Często zajmujemy się rzeczami, pozornie ważnymi, a niekoniecznie przydatnymi. Robimy je tylko dlatego, że z jakiegoś powodu nadaliśmy im wyższy priorytet.

Wyznaję regułę, że zawsze znajdzie się czas na rzeczy istotne i te, na których nam zależy. Jeżeli pracujesz, to codziennie chodzisz do pracy, nie szukasz wymówek i nie mówisz “nie mam czasu na pracę” bo dzięki temu możesz płacić rachunki i jeść. Jeżeli posiadasz partnera, którego kochasz, to też znajdziesz dla niego czas. A dla osoby, którą średnio lubisz, znalezienie czasu może okazać się trudniejsze od wejścia na Mount Everest.

Bardzo często problemem okazuje się przeładowany grafik. Wrzucamy do niego tyle zadań do wykonania, że niemożliwym jest zrobienie tego wszystkiego w ciągu jednego dnia. Musisz się zastanowić, co dla Ciebie jest rzeczywiście najważniejsze i co przynosi Ci największą korzyść i sprawia Ci radość. Od teraz wykonuj tylko te czynności. Nazywam to “minimalnym planowanie”. Z planu zajęć wyrzucam wszystko, co wydaje mi się zbędne i mało istotne.

Tak samo mam wiele rzeczy na głowie i nie jestem w stanie poświęcić 100% czasu na tworzenie muzyki. Prowadzę bloga, tworzę dla Was kursy, codziennie odpowiadam na kilkanaście maili, nagrywamy poradniki, prowadzę firmę. Zawsze są jakieś sprawy na głowie, ale nigdy nie narzekam, że brakuje mi czasu na produkcje. Oczywiście czasami jest go mniej, niż bym chciał, ale nigdy zero. Po prostu nadaje temu wysoki priorytet, jest to bardzo ważna rzecz w moim życiu i nie wyobrażam sobie, żebym nie miał na to czasu. Jeżeli bym go nie miał, to musiałbym wyeliminować mniej ważne czynności.

Nie sądzę, że chroniczny brak czasu to coś, na co każdy z nas jest skazany. Każdy człowiek na ziemi ma 24 godziny w ciągu doby, możemy wykorzystać je w dowolny sposób. Musisz przemyśleć, co jest dla ciebie ważne i zacząć to robić. Jeżeli tworzenie muzyki zawsze będzie pozostawało z tyłu to będzie to jedynie małe hobby, ale nic więcej. Trzeba zakasać rękawy i robić swoje. Jestem pewien, że każdy mógłby wygrzebać jeszcze kilka godzin tygodniowo gratis – tylko trzeba chcieć.

Nie wydaje Ci się, że całość opiera się na priorytetach. Wykonujemy tylko te czynności, które albo przynoszą nam szybkie krótkotrwałe wyniki lub takie, które wydają się nam ważne. Produkcja muzyki nie przynosi szybkich rezultatów, więc ciężko jest jej nadać wysoki priorytet. A może ktoś, kto nie potrafi nadać wysokiego priorytetu produkcji muzyki, nie jest do tego stworzony i nie jest to zajęcie dla niego?