Jaki kontroler MIDI wybrać?

Do czego służy kontroler MIDI?

Kontroler MIDI w zależności od modelu posiada różne przyciski, klawisze, pady, gałki lub fadery. Następnie te przyciski są przypisywane do różnych parametrów w programie, np. jedna gałka może kontrolować głośność, a inna filtr. Teraz za każdym razem gdy ruszymy pierwszą gałkę, to zmienimy poziom głośności. Każdy z przycisków, suwaków możemy przypisać do dowolnego parametru.

Na jednym z forów widziałem pytania – czy kontroler midi wydaje dźwięk? Sam w sobie nie wydaje żadnego dźwięku, no chyba, że dźwięk uderzających palców o pady. Kontroler bez komputera jest bezużytecznym urządzeniem.  Jest to coś w stylu klawiatury i myszki.

Czym kierować się przy wyborze?

Pewnie już nikogo nie zdziwi to jak powiem, że osobistymi potrzebami. Każdy będzie oczekiwał czegoś zupełnie innego od kontrolera.

Klawiszowiec

Grasz na klawiszach i chcesz to wykorzystać od samego początku. Wystarczy prosty kontroler z min. 61 klawiszami (ostatecznie może być 49 – twój wybór), przyda się też kilka gałek w zapasie.

DJ

Chcesz miksować muzykę, zero produkcji. Będziesz potrzebował do tego celu specjalnego kontrolera przeznaczonego dla DJ. Na rynku można znaleźć bardzo rozbudowane kontrolery z dużymi możliwościami, ale nie brakuje też okrojonych wersji.

Kombajny

Sytuacja, w której potrzebujesz funkcjonalnego kontroler – klawisze, pady, gałki i przyciski. Jednym słowem chcesz mieć wszystko pod kontrolą. Jeżeli nie zamierzasz grać w pełnym wymiarze na klawiszach, to śmiało mogą być z mniejszym zakresem. Zwróć uwagę czy ilość padów, gałek i suwaków odpowiada twoim potrzebom.

Granie, tworzenie na żywo

Kontroler dla osoby, która lubi tworzyć muzykę na żywo, często gra live-acty. Jak wiadomo najlepszym DAW do tego typu zastosowań jest Abletona, dlatego wielu producentów przygotowało dedykowane kontrolery, które świetnie współpracują z Abletonem. Jednak nie oznacza to, że w innych DAW nie można ich wykorzystywać. W tym wypadku najlepiej, aby kontroler posiadał jak największą ilość padów, przyda się też kilka gałek (zależnie od upodobań).

Przykład:

Cześć jestem początkującym producentem, chcę kupić kontroler MIDI. Mam do wydania 500 zł. Chciałbym móc czasem nagrać jakąś melodię, bas (grać nie umiem). Przydałyby się jakieś pady do wystukiwania perkusji albo sampli. Fajnie by było, żebym mógł czasami nagrać automatyzację jakiegoś parametru lub mieć dostęp do kilku ulubionych parametrów pod ręką.

Wojtek

Od razu zawężamy nasze poszukiwania do kwoty 500 zł. Kolega chce czasem zagrać jakąś melodię – wystarczy mu 25 klawiszy. Chce mieć pady – musi iść na kompromis i wybrać kontroler z niewielką ilością padów, najlepiej, żeby były duże – wystarczy 8. Chce też mieć kilka gałek, powiedzmy, że 4 to minimum. Dobrym rozwiązaniem może być – AKAI MPK MINI, ale czy najlepszym? – sam zdecyduj.


Chciałbym jeszcze wspomnieć o tym, że nie każdy korzysta z kontrolerów MIDI. Znam producentów, którzy siedzą w tym od lat, a korzystają tylko z klawiszy, więc zakup kontrolera nie powinien być priorytetem. Poczekaj do momentu, w którym poczujesz, że brak kontrolera Cię ogranicza.

Wiele osób prosi o opinie i pomoc w wyborze sprzętu na różnych forach. Niby to dobre rozwiązanie, ale nie do końca. Przy okazji ostatniego wpisu na temat interfejsów audio pojawiło się kilka głosów na temat interfejsów M-Audio. Jedni twierdzili, że są one słabe i się na nich przejechali, a drudzy (w tym ja) są z nich zadowoleni. Jak łatwo można zauważyć ile osób tyle opinii, a i jeszcze jedno co do opinii – nie kupujcie sprzętu, gdy 90% opinii jest negatywnych, wtedy jest coś na rzeczy.