Wygodne studio – Ergonomia

Produkując muzykę, bardzo dużo czasu spędzamy siedząc przy komputerze. Nie jest to do końca wygodne, szczególnie gdy w tej pozycji spędzimy kilka godzin. Dlatego warto pomyśleć o sensownym, ergonomicznym rozplanowaniu swojego stanowiska pracy.

Wcześniej zbytnio nie przykładałem do tego uwagi. Do momentu, aż nie obniżyłem swojego biurka o 5cm. Okazało się, że znacznie wygodniej się przy nim siedzi. Poprzednie rozwiązanie nie było wygodne, po 2-3 godzinach męczyłem się, utrudniało to pracę z muzyką. Później okazało się, że monitor też był za wysoko, postawiłem go kilka centymetrów niżej i jest o niebo lepiej. Poczytałem trochę o tym i dostosowałem swoje stanowisko pracy, aż chce się przy nim siedzieć i robić kolejne hity.

Najważniejsza jest wysokość biurka. Fachowcy twierdzą, że momencie, gdy siedzimy przy biurku i trzymamy ręce na blacie to powinien zostać zachowany kąt prosty między ramieniem a przedramieniem. Rzeczywiście to działa, gdy miałem zbyt wysokie biurko to męczyłem się z tego powodu, że ręce nie leżały swobodnie. Warto też dostosować wysokość podłokietnika, tak aby można było na nim swobodnie położyć przedramię.

Okazuje się, że równie ważna jest wysokość na jakiej umieszczony jest monitor. Górna krawędź monitora powinna być na wysokość oczu, a odległość od monitora między 50, a 75cm. Odległość jest zależna od wielkości monitora, swój postawiłem grubo ponad 80 cm, od głowy i jest okej. Po tym zabiegu czuje się tak, jakby ktoś zdjął mi pięciokilowy odważnik z karku. Chodzi o to, aby podczas siedzenia jak najmniej ruszać głową. Jeżeli monitor jest zbyt wysoko to cały czas trzeba unosić głowę do góry – gwarantowane bóle na stare lata. Podobno monitor powinien być nachylony pod kątem około 10 stopniu, ale to warto dostosować do własnych preferencji.

Warto zwrócić uwagę na wielkość biurka. Ważne, aby było szerokie i głębokie, wtedy nie trzeba wszystkiego upychać. Szczególnie gdy mamy sporo sprzętu – kontrolery MIDI, klawiatury sterujące itp. Sam miałem z tym problem, wcześniej ledwo mieściła mi się klawiatura i Push, gdy chciałem skorzystać z Pusha musiałem przesuwać klawiaturę, co było bezsensowne i mało wygodne. Zrobiłem o 15 cm, szerszy blat i nic nie muszę przesuwać. Lepiej jest zainwestować w za duże biurko niż męczyć się na małym ogryzku.

Nogi powinny swobodnie spoczywać na podłodze. Niby każdy to wie, a wiadomo jak to jest w praktyce. Ciężko tak wytrzymać przez kilka godzin.

Ciężko jest podać jednoznaczne wymiary, ponieważ każdy z nas ma inny wzrost i inny posturę. Dlatego warto skorzystać z prostego narzędzia. Należy podać tylko swój wzrost, a aplikacja sama przeliczy wymiary i przedstawi je w sposób graficznym. Można nawet wygenerować pdfa. Swoje stanowisko przygotowałem pod wymiary z tej strony i wszystko pasuje jak ulał.

Aplikacja: Egotron

Zrzut ekranu 2014-07-15 o 18.37.55

Udało mi się też dotrzeć do informacji, że najwygodniej pisze się na klawiaturach wyspowych (jak na zdjęciu). Sam z niej korzystam i rzeczywiście jest bardzo wygodna. Bardzo łatwo trafia się w klawisze, więc przyśpiesza to pracę – szczególnie gdy często korzystamy ze skrótów klawiszowych. Przy okazji bardzo łatwo można ją wyczyścić.

klawiatura-wyspowa

Uwagę też należy zwrócić na ustawienie monitorów studyjnych. Nie dość, że powinny one być umieszczone na odpowiedniej wysokość, to należy też zachować należną odległość. Ustawiamy je tak, aby głośnik wysoko tonowy był na wysokości uszu. Legenda głosi, że idealna odległość pomiędzy głośnikami to 67,5 cala (ok. 170cm). Oczywiście, nie oznacza to, że każda inna odległość jest zła. Cały czas trzeba kierować się słuchem. Ponadto monitory powinny tworzyć trójkąt równoboczny z głową. Co oznacza jedno – monitory ustawiamy w takiej samej odległości od głowy jak odległość pomiędzy monitorami.

Serio warto zastosować się do tych kilku rad. Od razu życie staje się łatwiejsze.