9 Najlepszych darmowych limiterów VST

Czas na kontynuację najlepszych darmowych wtyczek, tym razem na warsztat poszły różnego rodzaju limitery. Postanowiłem wybrać najciekawsze, darmowe rozwiązania, które nie raz dorównują tym, które nierzadko kosztują setki dolarów. Od razu zauważyłem, że wśród darmowych limiterów nie ma zbyt dużo porządnych urządzeń, lista zatrzymała się na 9 najlepszych tego typu wtyczek. Nie będę tutaj się rozwodził nad działaniem limiterów, ponieważ zakładam, że każdy z czytelników dokładnie wie, czym jest limiter, jeżeli ktoś nie wie, to odsyłam go do tego video – Jak działa limiter?

Zalecam każdemu przetestowanie dostępnych poniżej pozycji. Zachęcam też do komentowania i wyrażania swoich opinii, może znacie jakieś inne godne uwagi limitery lub jakiś Was zawiódł i nie polecielibyście go nawet dla największego wroga? Jeżeli chodzi o mnie, to nie podoba mi się brzmienie AradazMaximizer – jest zbyt 'hałaśliwy’.

Kolejność alfabetyczna

BuzMaxi 3

Limiter typu Brickwall, wyróżniający się spośród innych tym, że daje możliwość podglądu spektrum występujących częstotliwości. Charakterystyka jego brzmienia jest bardzo transparentna nawet przy mocnym ustawieniu parametru Make Up.  Posiada dwa tryby działania – Aggressive i Smooth. W trybie Aggressive czas powrotu limitera jest znacznie krótszy niż w trybie Smooth, przez co brzmienie może wydawać się lekko przesterowane i  jak sama nazwa wskazuje – bardziej agresywne. Świetnie sprawdza się jako Maximizer (urządzenie do podnoszenia ogólnego poziomu głośności).

Classic Master Limiter

Najprostszy w obsłudze, spośród wszystkich znajdujących się tutaj limiterów. Posiada tylko jedno pokrętło – Threshold, który odpowiada za próg zadziałania limitera. Znajdziemy tutaj wskaźnik pokazujący stopień kompresji dla lewego i prawego kanału. Świetne narzędzie do szybkiego stosowania, nawet dla początkujących, sprawdzi się zawsze, gdy chcemy uzyskać kilka dB głośności.

FR-Limit87

Prosty w obsłudze limiter typu Brickwall, który według producenta nie wprowadza żadnych opóźnień na stosowane ścieżki. Posiada tylko dwa parametry – Threshold i przełącznik pomiędzy dwoma czasami powrotu limitera (release) – szybkim i wolnym. Pod pokrętłem Threshold znajduje się miernik redukcji sygnału. Podczas używania tego limitera  należy zwrócić uwagę na to, że każde głębsze zjechanie progu zadziałania (threshold) powoduje zmniejszenie poziomu głośności ścieżki. Jeżeli chcemy wrócić do takiego samego poziomu, należy za limiterem zaaplikować wtyczkę umożliwiającą zwiększenie  poziomu, jak dla mnie jest to trochę uciążliwe. Użycie trybu – Slow release, daje lekkie rezultat nawet przy bardzo dużym progu zadziałania.

Lookahead Limiter

Jak sama nazwa wskazuje jest to limiter typu Lookahead – polega to na tym, że urządzenie opóźnia sygnał o kilka milisekund, aby móc wyłapać szczyty i zapobiec wyskoczeniu im poza ustalony poziom. Prędkość działania limitera (attack) został ustalony dosy łagodnie jak na limiter. Cieszyć może możliwość ustalenia nawet bardzo krótkiego czasu działania (release), daje to bardzo dokładną kontrolę nad przechodzącym sygnałem. Twórcy postanowili zaaplikować 3 tryby przetwarzania dźwięku – Stereo, Peak Mono, Dual Mono.

MLimiter

Kolejna wtyczka od MeldaProduction, która znalazła się w zestawieniu darmowych wtyczek. MLimiter nie jest typowym limiterem, ponieważ obok funkcji limitera, posiada funkcję przesterowania sygnału w przyjemny dla ucha sposób. Znajdziemy tutaj całą sekcję – Harmonics, odpowiedzialną za dodawanie harmonicznych, szereg funkcji pozwoli nam dostosować ustawienia do własnych upodobań. Wtyczka jest bardzo wszechstronna i warta przetestowania od zaraz.

Thomas Mundt LoudMax

LoudMax darmowy limiter typu brickwall stworzony przez Thomasa Mundta. Posiada on funkcję look-ahead ustaloną na poziomie 1,25ms (o tyle zostaje opóźniony sygnał w celu analizy). Czas zwalniania (release) jest ustalany automatycznie, w zależności od wchodzącego sygnału. Został tutaj ustalony bardzo dobry algorytm, który pozwala na uzyskanie transparentnego brzmienia nawet przy dużej kompresji.

Limiter świetnie sprawdza się na pojedynczych ścieżkach, jak i na całym miksie. Jego prosta obsługa i świetne brzmienie stawiają go w jednym szeregu z płatnymi wtyczkami. Na plus trzeba też zaliczyć znikome obciążanie procesora.

ThrillseekerVBL

Kolejne dziecko Variety of Sound, które przyzwyczaiło nas do świetnych darmowych wtyczek. Po producencie można było się spodziewać, że nie będzie to typowe urządzenie i tak właśnie jest. Nie dostajemy typowego limitera, tylko emulację czegoś na kształt Variable Mu, czyli urządzenia z lat 50. Charakteryzowały się one automatycznym sposobem ustalania ratio, które zwiększało się w momencie większego wyjścia sygnału powyżej threshold. Nie były to tak dokładne limitery/kompresory jak współczesne, np. Brickwall. ThrillseekerVBL działa w bardzo podobny sposób, jest to raczej łagodny limiter, który w przyjemny sposób wprowadza nasycenie sygnału. Po pierwszym zderzeniu z tą wtyczką można nie być pewnym jej przydatności, jednak po dalszym zapoznaniu się z jej możliwościami korzystanie z niej staje się przyjemnością.

TLS PocketLimiter

Kolejny limiter typu Brickwall, który daje nietypową możliwość – ustalanie kolana (knee). Im mniejsza wartość kolana, tym dźwięk staje się bardziej przesterowany, agresywniejszy, wynika z tego, że działa to podobnie do czasu działania limitera (release). Charakteryzuje się też niskim opóźnieniem, ok 1ms, dzięki czemu można wykorzystać go podczas występów na żywo.

W1 Limiter

Jest to klon świetnego limitera od Waves – L1. Czy to ważne, czy jest to idealna kopia tego limitera, w sumie nie, najważniejsze jest to, że spisuje się on świetnie. Posiada podstawowe funkcje, w jakie powinien być wyposażony limiter – Threshold, Celling, Release. Jeżeli szukasz limitera, który ma brzmieć bardzo dobrze i nie chcesz wydawać pieniędzy, to świetnie trafiłeś. Mimo że jest darmowy, niewiele różni się od tych kosztujących nie raz setki dolarów.